Etli yemeklerin hoş kokulu baharatı: Kimyon

0
335
etli-yemeklerin-hos-kokulu-baharati-kimyon

Etli yemeklerin hoş kokulu baharatı: Kimyon

 

Türk mutfağının en çok tercih edilen baharatlarının başında gelir kimyon. Hele ızgara et, kebap, köfte lezzetleri söz konusuysa… İster bir dana antrikot üzerinde, ister bir köfte harcında ya da balık ızgarada kimyon tadı ve kokusu olmazsa olmazlardandır. Kimyon maydanozgiller familyasından bir bitkinin kuru, ıtırlı tohumlarıdır.

 

Kökeni Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’dir. Bu nedenle Ortadoğu mutfaklarının kebap, köfte kültürünün en belirgin tatlarındandır. Tüm baharatlar da olduğu gibi asıl çıkış noktasının Hindistan olduğu, baharat yolu ile Ortadoğu’ya geldiği sanılmaktadır. Bilinen en eski baharatlardandır. 40-60 cm boyunda bir bitki olup, tohumlar yarım santimetre kadar uzun, koyu sarı renktedir.

 

Kimyon tohumları çok keskin ve hoş kokuludur. Keskin kokusu ve tadıyla baharatların arasında özel yeri vardır. Genellikle toz olarak kullanılır. Kimyonun sinirleri uyarıcı, mideyi yatıştırıcı ve bağırsak gazını giderici özelliği vardır. Avrupa’nın büyük bir bölümünde ve Akdeniz ülkelerinde yetişen Karaman kimyonu olarak bilinen bir türü de bulunur.

 

Yurdumuzda özellikle kıyma ile yapılmış köftelerde, et ürünleri (sakatat ürünleri, sucuklar, sosis vb.), bazı kebaplarda, turşularda lezzet verici olarak kullanılır. İtalyanlar tuzlu bisküvilerin hamuruna kimyon ilave ederek hazırladıkları tuzlu bisküvileri aperatif olarak ikram eder.

 

Hollandalılar özel peynirlerini kimyonla kokulandırır. Almanya’nın bazı bölgelerinde ise kimyonlu ekmek yapılmaktadır. Karaman kimyonu ise, böbrek, karaciğer gibi sakatat ürünlerine pişmeden önce serpilir. Hazımsızlığa çok iyi geldiği için özellikle hazmı güç olan yiyeceklerde kullanılır.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.