Cilt renginize göre güneşten korunun

0
273
Cilt renginize göre güneşten korunun

Cilt renginize göre güneşten korunmanın yolları..

Sarışın ve kızıllar

Cilt rengi beyaz ya da açık pembe olan sarışın ve kızıllar genellikle bronzlaşmaz. Bu cilt tiplerinde korunmasız bir şekilde güneşte kalmak yanıklara yol açar ve bunun sonucunda cilt kanseri riski artar.

Sarışın ve kızıllar vücut için losyon formlarını, yüz içinse kremleri tercih etmelidirler. Çünkü sarışınların ciltleri genellikle daha kuru ve hassas olur. Losyonlar da sıvı kıvamda oldukları için gözeneklerin tıkanmasını önler ve gövdeye daha kolay uygulanır.

Sarışın ve kızılların SPF 50 ve üzeri ürünleri kullanmaları gerekir.

Güneş gözlüğü ve geniş kenarlı şapka kullanmaları önerilir. Yüz, boyun ve el gibi açıkta kalan yerlere ise her mevsim koruyucu krem kullanmalıdırlar.

Kumrallar

Hafif bronzlaşma oluşabilen bu cilt tipleri de genellikle güneşe karşı duyarlı oluyor. Dolayısıyla uzun süre güneşlendikleri takdirde yanıklar ortaya çıkıyor.

Kumralların ciltleri sarışınlara nazaran biraz daha güçlü olduğu için SPF 30 ürünlerini kullanabilirler.

Ayrıca güneşe karşı hassaslaştıran antibiyotik, romatizma veya doğum kontrol hapları gibi ilaç kullanıyorlarsa daha da dikkatli olmaları gerekiyor.

Esmerler

SPF 15 civarı ürünler bu cilt tipi için yeterli geliyor.

Ancak esmerler de koyu ten rengine sahip oldukları halde, tıpkı diğer cilt tiplerindeki gibi özellikle öğle saatlerinde güneşten kaçınmalılar. Ciltleri kuru ise krem, yağlı ise losyon ve sprey formunda ürün kullanabilirler.

Hem uygulanması kolay, hem de ciltteki gözenekleri tıkamadığı için su bazlı ürünleri tercih etmeliler.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.