Yazın saç bakımının önemi daha çok artıyor. Çünkü deniz, havuz, güneş saçlarınınzın yıpranmasına neden oluyor.

 

İşte tatil boyunca saçlarınızı koruyacak önlemler…

 

-Saçlarınızı akşamları iyi yıkayın ki tuz, klor, kum ve koruyucu ürünlerden tamamen arınsın. Gündüz yıpranan saçlarınızın gece nefes alması için özel üretilen güneş bakım şampuanı, yıkama maskesi gibi ürünlerden de yararlanabilirsiniz.

 

– Aslında saç yaz aylarını sever. Kendi halinde kuruma fırsatının verilmesi, kışın fön makinesiyle kurutmaya bağlı gelişen kuruma, yıpranma, kırılma ve yanma gibi sorunların atlatılmasını sağlar.

Ancak yazın da saçınızı güneşten, tuzdan, kumdan ve klordan korumanız gerekir. UV filtreli koruyucu bir ürün bu konuda size yardımcı olabilir. Saç için hazırlanmış özel koruyucu ürünler de mevcut.

Yüzünüz veya vücudunuz için kullandığınız güneş kremi de işe yarayabilir.

 

– Bone takın. Saçlar yaz aylarında en çok havuz ve deniz suyundan yıpranıyor.

Yazın ardından mat, kırılgan ve hassas saçlarla baş başa kalmak istemiyorsanız denize ve havuza girmeden önce saç koruyucuların kullanılması öneriliyor.

Ancak asıl önemli olan saçların havuz ve deniz suyuna sokulmaması. Bunu sağlamanın tek yolu da bone takmak.

 

– Aldığınız tüm önlemlere rağmen, tatilden döndünüz, baktınız ki saçlarınız yine de matlaşmış, parlaklığından eser kalmamış.

Haftada iki veya üç kez şampuan öncesi besleyicilerden yardım alabilirsiniz. Saçınız eski gücü ve parlaklığını yakalayana kadar küre devam edin. Saç tipiniz ne olursa olsun, kuru ve yıpranmış saçlar veya boyalı saçlar için üretilenlerden seçin.

Saçınız eski formuna kavuşunca saç yapınıza uygun seçeneğe dönebilirsiniz. Şampuan sonrası bir bakım maskesi veya serum uygulayın.

 

– Boyayı tatil dönüşüne erteleyin. Tatile gitmeden perma, boya, balyaj gibi işlemler yaptırmayın. Bu planlarınızı tatil dönüşüne erteleyin.

Kimyasal işlemler güneşin zararlı etkilerini artırıyor. Saçın daha hızlı kurumasına neden oluyor.

Saç uçlarındaki kırıkları ve rengi açılan kısımlarını kestirmekle yetinin.

 

Doping gibi doğal destek

Tatil dönüşü saçlarınızın parlak ve canlı görünmesi için bir öneri…

Birkaç damla badem yağını, bir ampul B kompleks vitamine ekleyin. Karışımı saç dipleri ve uçlarına yedirin. Tutabildiğiniz kadar tutun.

Saçlarınıza doğal destek vermek istiyorsanız, özellikle kuru baklagiller, pirinç, tahıllar, bulgur, haftada bir ya da iki gün en az bir porsiyon tüketin.

Fındık, badem, karaciğer, yumurtanın sarısı, süt ve yoğurt da iyi gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.