Kondom Cinsel Performansı Etkilermi

Erkeklerin birçoğu ilişki sırasında sertleşme problemi yaşadıklarını öne sürerek kondom kullanmayı istemediklerini belirtiyor. Peki günümüzün en kolay ulaşılabilir ve en yüksek güvenirlikli korunma yöntemlerinden biri olan kondom, erkeklerdeki sertleşme probleminin nedeni olabilir mi? 

Çok kısıtlı sayıdaki bir grup için bu söylem doğruluk payı taşısa da, The Journal of Sexual Medicine adlı bilimsel dergide yeni yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, erkeklerin kondom kullandıklarında sertleşme problemi yaşamalarının sebebini çok daha farklı şeylere bağlı olduğunu gösteriyor.

Bu ilginç araştırmada, araştırmacılar 479 heteroseksüel erkek katılımcıdan bilgi topladı. Araştırmaya katılanlar 18 – 24 yaş aralığındaki, uzun süreli ilişkisi olmayan üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Yapılan çalışmada katılımcılara genel sertleşme kaliteleriyle ilgili bilgi alabilmek adına, standardize ve uluslararası geçerlilikteki bir ölçme ve değerlendirme yapıldı. 

Bu ölçümlemenin sonundaysa, son 90 gün içinde korunarak ve korunmadan yaşadıkları cinsel ilişkilerde kaç kez sertleşme problemi yaşadıkları soruldu.

Toplanan veri sonrasında katılımcıların % 61.6’sının kondom kullanımına bağlı sertleşme problemi yaşadığı ortaya çıktı. 

Kondom kullanmayan ve buna rağmen sertleşme problemi yaşayanların oranıysa yalnızca % 9.9. İlginç olan bulguysa, kondoma bağlı sertleşme problemi yaşadığını belirten katılımcıların %24,6 ile % 43 arasında değişen bir çoğunluğunun kondom kullanmadıklarında da sertleşme problemi yaşıyor oluşu.

Katılımcıların cinsel performansı ve sertleşme kalitesi ile ilgili yapılan ön ölçümlemeden elde edilen sonuçların, son 90 gün içinde yaşanan sertleşme problemi sayısıyla tutarlı olduğu görüldü.

Sonuç olarak kondomdan kaynaklandığı belirtilen sertleşme problemlerinin bir çoğu, aslında genel anlamda sertleşme problemi yaşayan erkeklerin karşılaştığı bir sorun. Yani, kondomun cinsel performans üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini söylemek bu araştırmanın sonucuna göre pek de mümkün değil.

Kondom kullanımının sertleşme problemi olan erkeklerde problem yaşama sıklığını daha fazla artırmasının sebebi ise kondom kullanımına dair bilgi eksikliği, güven problemi ya da cinsel uyaranların eksikliği olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.