Dr. Ender Saraç’tan anne sütünü artırıcı tavsiyeler

0
311
Dr. Ender Saraç’tan anne sütünü artırıcı tavsiyeler

Bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi gelişimleri açısından çok önemlidir. Bu yaşa kadar anne sütünün besleyici şekilde kalması ve artması için Dr. Ender Saraç önemli tavsiyelerde bulundu.

“Bebekler anne karnında göbek bağı ile annelerine bağlıdırlar. Doğumdan sonra bu bağ kopsa bile anne sütü ile devam eder. Anne sütü o kadar önemlidir ki bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılar. Hatta anne sütü hergün aynı formunda değildir. Bebeğin hastalığına ve ihtiyaçlarına göre formülünü değiştirir.” diyen Dr. Ender Saraç bu kadar önemli olan anne sütünün artırılması için de neler yapılması, hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğine dair tavsiyeler verdi.

 

Uyku ve huzur anne sütünü artırıyor

“Anne sütünü en çok artıran uyku ve evdeki huzurdur” diyen Dr. Saraç sözlerine şöyle devam etti: “Lohusa kadınlar günde en az kesintisiz 4 saat sağlıklı uyku uyumalıdırlar. Bunun yanında evde huzur ve sevgi içerisinde bir ortam olması bebeklerini sağlıklı büyütmeleri için oldukça önemlidir. Çünkü evdeki en ufak tartışma ya da kavga anne sütünü bozar.”

 

Susam yağı ile göğüslere masaj yapın

Dr. Ender Saraç sağlıklı uyku ve evdeki huzur ortamının sağlanmasından sonra göğüslere susam yağı ile masaj yapılması gerektiğini belirtti. “Göğüslere susam yağı ile dıştan içe doğru göğüs ucuna kadar yapılan masaj, meme kanallarını rahatlatacağından sütün de artmasını sağlayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta masaj yapıldıktan sonra meme ucundaki susam yağı iyice temizlenmelidir ki bebek susam yağını emmesin” dedi.

 

Anne sütü artırıcı besinler tüketilmeli

Anne sütünü artırıcı besinler tüketilmesinin de altını çizen Dr. Saraç bu besinleri şu şekilde özetledi:

Tahin – Pekmez: Annenin şeker ihtiyacını karşılar ve sütünü artırır.

Çörek otu: Anne sütünün kalitesini ve besleyiciliğini artırır.

İncir: Hoşaf halinde içilmesi anne sütünü artırır.

Hurma: Günde 6-7 adet hurma yenmesi gerekir. Anne sütünün kalitesini artırır.

Pancar: Doğum sonrası kaybedilen demirin alınmasını sağlar, güçlü bir antioksidandır ve anne sütünü artırıcı etkisi vardır.

Malt içeceği: Alkolsüz olan bu malt içecekler B vitamini içerdiğinden anne sütünü artırır. Sabah akşam 1 çay bardağı içilmelidir.

Bulgur: Kısır ya da pilav olarak tüketilebilir. Hem besleyici hem de anne sütünü artırıcı etkisi vardır.

Dr. Ender Saraç tüm bu besinlerin başında mutlaka günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğinin altını çizmiştir.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.