Yumurta alerjisine yumurtayla tedavi

0
344
Yumurta alerjisine yumurtayla tedavi

Amerika’da yumurtaya alerjisi olan çocuklara çok küçük miktarlarda yumurta yediren doktorlar, bazılarının bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve bünyelerinin yumurtayı kabul etmesini sağladı…

 

”New England” tıp dergisinde çıkan makalede doktorlar, hastanın tedavi sırasında karşılaşabileceği ciddi risklere karşı tedavinin bir yıl ya da daha uzun süre boyunca uzman kontrolünde ve özel ürünler kullanılarak yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci, henüz deneysel aşamadaki tedavinin sadece gerekli eğitimi almış hekimler tarafından uygulanabileceğini belirtti ve bazı çocukların tedaviye olumlu yanıt vermediği uyarısında bulundu.

Araştırmayı yürüten North Carolina Üniversitesi Pediatri Bölüm Başkanı Dr. A. Wesley Burks, gelecekteki tedaviler için umut kaynağı olacak yöntemin geliştirilmesi için daha geniş bir çocuk grubu üzerinde çalışmaların sürdürüleceğini açıkladı.

Her 100 çocuktan en az 2’sinde görülen yumurta alerjisinin genellikle 4-5 yaşlarında geçtiğini, bazı çocuklarda 10’lu yaşlara kadar devam ettiğini, ancak yüzde 10-20’lik bir grupta süreklilik gösterdiğini belirten Burks, asıl sorunun yumurta içeren ve farkına varılmadan tüketilen yiyecekler olduğunu söyledi.

30 ÇOCUKTAN 11’İ ALERJİDEN KURTULDU

Araştırmaya 5 ila 18 yaşlarındaki 55 çocuğun katıldığını ve bunların 40’ına genelde alerjik reaksiyonları oluşturan yumurta akından küçük bir parçanın günlük olarak verildiğini belirten Burks, gözetim altında verilen yumurta akı miktarının iki haftada bir artırıldığını bildirdi.

İlk yıl sonunda çocukların yüzde 50’sinin, ikinci yılın sonundaysa yüzde 75’inin yumurta alerjisinden kurtulduğunu açıklayan Burks, iki yılı tamamlayan deneklere bu sürenin sonunda 4 ile 6 hafta arası yumurta verilmediğini ve sadece gönüllü olarak isteyenlerin deneye devam ettiğini kaydetti.

Burks, devam etmeye karar veren 30 çocuğun 11’inin tekrar yumurta yemeye başladığını ve hiçbir alerjik reaksiyonla karşılaşmadığını, bazı çocukların neredeyse her gün yumurta tükettiğini sözlerine ekledi.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.