Ana Sayfa Sağlığımız Fitnes Trend Yoganın Kadınlara Faydaları?

Yoganın Kadınlara Faydaları?

Bu makalemizde kadinlarnette.com ekibi olarak, Yoganın Kadınlara Faydaları üzerinde duracağız. 

Yoga, önemli bir terapi modeli olarak günümüzde bir çok kesim için dikkatleri çekiyor. Yoganın kadınlar için ne gibi faydalar sunduğunu analiz etmeniz gerekiyor. Sizlere bu konuda birkaç iyi öneri sunabileceğimizi düşünüyoruz.

Yoga bir meditasyon, aynı zamanda da egzersiz sınıfı içerisinde de incelenebilecek seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri üzerine çekiyor da diyebiliriz sanırım.

Ruh Haliniz Düzelir

En önemli etkilerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Mutlu bir ruh hali, artık vücudunuzun ve psikolojinizin olmazsa olmazlarından birisi olarak da dikkatleri üzerine çeker. Her anlamda mükemmel seçenekleri bizlere sunan bir yoga deneyimi.

2015’te Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yoga, beyin için de çok faydalı. Yaşlandıkça beynimizdeki gri hücreler azalır ve çeşitli nörolojik ve psikiyatrik sorunlar yaşama olasılığımız artar. 

Araştırmada yoga ve meditasyon yapan kişilerin beyin aktivitelerinde de olumlu değişiklikler gözlenmiş. Bütün bunların yanı sıra meditasyon, anın içinde olmayı ve olanı olduğu gibi kabullenmeyi teşvik eden bir pratiktir. 

Bu farkındalıkla içsel dengenizi sağlamanız ve depresyon, kaygı, panik atak gibi sorunlardan uzaklaşmanız çok daha kolaylaşır.

Kaliteli Bir Egzersiz

Vücudunuz için her anlamda mükemmel bir imkan. Yoga hareketleri, vücudunuzun diri kalmasına yardımcı olan mükemmel bir egzersizdir. Dolayısı ile sağlıklı bir yaşam için spora atılacak ilk adım olarak da net şekilde niteleyebileceğimizi de söyleyebiliriz sanırım.

2016’da yapılan ve European Journal of Preventive Cardiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, yoganın kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra kan basıncını düzenlediği ve kötü kolesterolü de önemli ölçüde azaltabildiği ortaya çıktı. Bu faydaları sayesinde yoga, kalp sağlığınızı korumanızda yardımcıdır.

Yoga ile güçlenebilirsiniz

Özellikle Hatha Yoga ve Vinyasa Yoga pratikleri denge duygunuzu geliştirir, bazı pozları düzenli olarak pratik ettiğinizde vücudunuz güçlenir. Bu sayede fiziksel olarak daha güçlü ve özgüvenli hissetmenizin yanı sıra, psikolojik olarak da daha sağlam hissedersiniz. 

Yin Yoga gibi esneklik ve durağanlığı esas alan yoga pratikleri ile de daha sağlıklı bir iskelet sistemine kavuşur ve özellikle kronik ağrılardan şikayetçiyseniz, bu ağrıları önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Güçlenen omurganız sayesinde daha dik bir duruşa sahip olabilirsiniz.

Bir müddet düzenli olarak yoga yaptığınızda vücudunuz güçlenir, daha esnek bir yapıya kavuşursunuz ve yogaya başladığınızda imkansız olduğunu düşündüğünüz bazı pozları yapabildiğinizi gördüğünüzde cesaretlenirsiniz. 

Fiziksel sınırlarınızı nasıl esnetebildiğinizi görmek, duygusal olarak da kendinize engeller koyduğunuz alanları keşfetmenizi, aşamadığınız psikolojik sorunlara başka bir gözle yaklaşmanızı sağlar.

Stresten Uzaklaşırsınız

Öncelikle sakinleşir ve dinginleşirsiniz. Bu en önemli seçeneklerinden birisidir kuşkusuz. Vücudunuz her anlamda daha diri bir hale gelebilir. Daha sakin kalabilirsiniz ve sinir sisteminizin kontrolü tamamen sizde olacaktır. Bu da yine iyi bir imkan diyebiliriz.

Uyku, sağlıklı bir psikolojinin en önemli unsurlarından birisi olarak nitelendirilebilir. Uyku düzeniniz, yoga ile çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde kendine gelir. Dolayısı ile uykusuz günlerden ziyade daha dinç bir görüntü elde edebilme şansına erişirsiniz.

Yoga kilo vermenize yardımcıdır

Yoganın en temel katkılarından biri, kazandırdığı farkındalık duygusudur. 

Yoga duruşlarını yaparken nefesinizin farkında olmanız, pozların içindeyken kullandığınız ve serbest bırakabildiğiniz kaslarınızı hissetmeniz, pozlar arasında geçiş yaparken ya da başka bir pozun içinde gevşerken vücudunuzdaki değişimleri gözlemlemeniz, bedeninizle yepyeni bir bağ kurmanızı sağlar. Yükselen bedensel farkındalığınız sayesinde doğal olarak tükettiğiniz gıdalara daha çok özen göstermeye başlarsınız. 

Özellikle diyet yapıyorsanız ve başka bir egzersizle de kilo verme hedefinizi güçlendirdiyseniz, yoga yapmak bu yolculukta her şeyi daha da kolaylaştıracak ve keyifli hale getirecektir.

Ağrılarınız Düzenleşir

Kronik ağrılar konusunda yaşadığınız sıkıntılar söz konusu ise yoga, bu ağrıların düzene girmesinde ve sizlerin de ağrıya karşı dayanıklılık anlamında çok daha önemli adımlar atmanıza yardımcı olan doğal bir yöntem olarak da nitelendirilebilir sanırım.

Migren, bildiğimiz üzere çağımızın en sıkıntılı hastalıklarından birisi olarak dikkatleri çeker. Uzmanların araştırmalarına göre yoga ile migren ataklarının çok ciddi anlamda kontrol altına alındığını net olarak söyleyebilme şansına da sahip olabilmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Most Popular

Urban Kitchen with Granite Tops, Exposed Bulb Lights and Island

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

How To Use Basic Design Principles To Decorate Your Home

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Patricia Urquiola Coats Transparent Glas Tables for Livings

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Another Big Apartment Project Slated for Broad Ripple Company

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Recent Comments