Öncelikle başlıkta sorduğumuz “Yeşil Çay Zayıflatır mı?” sorusuna ilk cümlemizde cevap verelim.

Evet yeşil çay zayıflatır.

Peki ama nasıl?

Yeşil çayın faydaları nedir, nasıl zayıflatır?

gibi sorularınıza ve Yeşil Çay ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için detaylıca anlatacağız.

 

 

yesil_cay_zayiflatir_mi_1

Yeşil Çay, güçlü bir antioksidan deposudur. Bu yüzden zayıflama için kullanılması gayet doğru bir tercihtir.

Yeşil Çay içeriğindeki kafein bazlı maddeler sayesinde fiziksel anlamda enerji vermektedir.

Bahar aylarındaki bahar yorgunluğunu atmak ve metabolizmanızı da hızlandırmak için yeşil çay tüketmek çok doğru bir seçim olacaktır.

Yeşil çay, Camellia Sinensis isimli bir bitkinin yaprakları kurutularak elde edilir.

 

Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çay, en önemli etkisilerinden ikisi enerji vermesi ve yağ yakımını hızlandırmasıdır. Vücudunuzda oluaşan ödemi de yeşil çay tüketerek atabilirsiniz. Yeşil çay özellikle göbek bölgesinde yerleşen yağları yakmak konusunda çok başarılıdır. Elbette tek başına yağlarınızı yakmayacaktır ama bir diyet motivasyonu olarak beslenmenize dikkat ederken yeşil çay tüketirseniz hızlıca sonuç alabilirsiniz. Diyet yaparken listelerde yeşil çayın verilmesinin sebeplerinden biri de aslında gösterdiği enerji verici ve yağ yakıcı etkisiyle size motivasyon ve fayda sağlamasıdır.

 

Yeşil çay, yalnızca zayıflama çayı olarak değil bunun dışında bir çok faydalı özelliği için de kullanılabilir. Günlük olarak tükettiğinizde bir çok faydasını görebilirsiniz. Yeşil Çay’ın faydaları saymakla bitmiyor ama bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak isteriz. Yeşil çay, göz ve diş sağlığı için fayda sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde bedeninizdeki toksinlerden arınacağınız için aynı zamanda saçlarınızın da daha kaliteli vitaminleri emerek beslenmesine yardımcı olur. Bu etki dolaylı olarak size zor gibi gelebilir fakat sebze meyve tabanlı beslenmeye ve düzenli yeşil çay tüketimini uygularsanız saçlarınızın kısa sürede canlanacağını ve parlayacağını görebilirsiniz.

 

Yeşil çay, stresi önlemede ve rahatlatmada da etkilidir. Yeşil çay aynı zamanda tansiyonu ve kan şekerini de dengeler. Eğer yerleşmiş bir siyah çay alışkanlığınız varsa, yeşil çay lezzet olarak size çok farklı gelebilir fakat piyasa şu an bir çok farklı lezette, yumuşal içimli poşetli ya da yaprak halinde yeşil çay bulabilirsiniz. Bunları da kendi zevkinize göre deneyerek satın alabilirsiniz.

 

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay için demleme yöntemi çok önemlidir. Güçlü bir madde olduğu için, yeşil çayı demlerken ve tüketirken özen göstermelisiniz. Poşet yeşil çay demleyecekseniz, yeşil çay paketinin üzerindeki demleme uyarılarına uyabilirsiniz. Eğer yaprak formdaki yeşil çaylardan demleyecekseniz, yoğunluğu sizin zevkinizin belirleyeceği şekilde 2-3 yaprak kadar bardak içi süzgecinize yerleştirin. Ardından kaynattığınız suyu 1-2 dakika kadar dinlendirin. Bu, çayınızın direkt kaynar suyla buluşarak zararlı etken maddelerin ortaya çıkmasını engelleyecektir. Dinlendirdiğiniz kaynaması durmuş suyunuzu, içinde yeşil çay yapraklarının olduğu kupanıza dökün.

Yeşil çay yapraklarının bardağınızın içinde maksimum 2-4 dakika arasında beklemesi gerekmektedir. Daha uzun bekletirseniz yeşil çayınız acı olacak ve içilmesi daha da zorlaşacaktır. Eğer dilerseniz içine lezzetlendirmek için limon ya da az miktarda bal ilave edebilirsiniz.

 

Yeşil Çay Zararları

Yeşil çay etkili bir çay olduğu için emziren annelerin içmesi tavsiye edilmiyor. Bunun yanında günde 2 fincandan fazla da yeşil çay tüketmemenizi öneriyoruz. Bir çok uzman, yeşil çayı 2-3 ay kadar düzenli içtikten sonra 10-15 kadar ara verilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun da sebebi, bedenin, yeşil çay içeriğindeki maddelere alışmaması gerektiği için olduğu söyleniyor.

Kafeine karşı hassas bünyelerde, içeriğindeki kafein sebebiyle uykusuzluk yaratabilir. Eğer siyah çay ya da kahve içtiğinizde uykusuzluk çekiyorsanız yeşil çayı da akşam saatlerinde tüketmeyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Öncelikle merhabalar,
    yeşil çayın zayıflatığına şahsen kefil olabilirim, kontrollü 3 haftalık bir sürede 1.5 kilo verdim sanırım 🙂 yanlız limon takviyesi ile 🙂 limonlu yeşil çay, abartmamak kaydı ile hatta mümkünse mutlaka doktor veya diyetisyen kontrollü olmasını tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.