Yaz aylarını daha ince bir vücutla karşılamak istermisiniz?

Öncelikle şunu hatırlatalım ki kilo vermek biraz fedakarlık yapmayı, yanlış beslenme alışkanlıklarından vazgeçmeyi gerektiriyor.

Sağlıklı beslenmeyi ve spor yapmayı alışkanlık haline getirebilirseniz verdiğiniz kiloları geri almazsınız.

 

İşte size kilo vermenize yardımcı olacak 10 öneri:

1. Mutlaka ve mutlaka 8 – 10 bardak su için. Bunu hiç aksatmadan her gün yapın. Suyu günün belli bir zamanında değil tamamına yayarak içmeyi unutmayın. Yemek sonrasında 1 – 1.5 saat süreyle su içmeyin.

2. Uzun günlerde insanın yürüyüşe ayıracak daha çok zamanı olur, bunu değerlendirin. Hareketliliği arttırdığınız oranda metabolizmanız da hızlanacaktır biliyorsunuz.

3. Günlük kalori ihtiyacınız tespit edin ve bundan fazlasını almayın. Tükettiğiniz gıda maddelerinin ne kadar kalori içerdiğine dikkat edin.

4. Fazla yağ tüketmeyin. Bitkisel ve kaliteli yağları tercih edin.

5. Canınız tatlı istediği zaman sütlü tatlılar ve dondurma yiyin. Zaten canınız sıcaklarda ağır tatlıları pek çekmeyecektir. Hafif tatlıları bile ölçülü yemeye dikkat edin.

6. Sofranızdan proteinli gıdaları eksik etmeyin. Yeterince protein almazsanız kas kütlenizden kaybedersiniz ve metabolizmanız yavaşlar.

7. Şeker tüketimine dikkat edin. Çayı şekersiz içemiyorsanız şeker yerine bal kullanabilirsiniz.

8. Tabağınızı tepeleme doldurmayın, porsiyonları küçük tutun.

9. Ana öğünlerinizden biri mutlaka sebze ağırlıklı olsun. Yaz meyvelerinden de bolca tüketin.

10. Aceleyle yiyen daha fazla yer. Besinleri yavaş yavaş çiğneyin. Beynin, ‘Doydum, artık tokum’ sinyalini vermek için 15 – 20 dakikaya ihtiyacı vardır. Ana öğünlerinizin bu kadar sürmesi iyi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.