Yaz aylarında en sık görülen kazaların boğulma, bisiklet kazaları ve araç çarpmaları olduğuna dikkat çeken uzmanlar, 14 yaş altındaki kazaların büyük bölümünün, haziran, temmuz ve ağustos aylarında yaşandığını söylüyor.
Bunun en önemli sebebinin çocukların yaz tatiline çıkmış olmaları ve erişkinlerin onları yakından takip etmemeleri olduğu belirtiliyor. Doktor Serkan Şener de çocukların aileleri tarafından yaz aylarında da her zamanki gibi yakından takip edilmeleri gerektiğini, aksi durumların telafisi zor sonuçlara neden olduğunu söyledi.

 

İŞTE TEDBİRLER

Doktor Şener, bu kazalarla ilgili alınacak tedbirleri şöyle sıraladı: Çocuklarımız yeterince sorumluluk sahibi olsalar bile 9 yaşına kadar erişkinler tarafından kazalar açısından yakından izlenmeliler. Her şeyden önce mümkünse cankurtaran ve sahil güvenlik olan alanlarda denize girilmeli.

 

Deniz kirliliğinin olmadığı bölgeler kullanılmalı. Çocuklarınız yüzerken onları asla yalnız bırakmayın ve her an için gözünüzün önünde bulundurun. Çocuğun boğulması için bir dakika bile yeterlidir. Bisiklet kazalarını önlemenin en iyi yöntemi eğitimdir. Bisiklet kullanımı, trafiğe kapalı alanlarda teşvik edilmeli ve mutlaka çocuklara kask, dirseklik ve dizlik giydirilmelidir.

 

Araba kazalarında meydana gelen travmaların azaltılmasındaki en önemli görev biz erişkinlere düşmektedir; çünkü direksiyonun başında biz bulunmaktayız. Direksiyon başındayken sokakta yuvarlanan bir top görülürse ardından bir çocuğun geleceğini düşünmek lazım.

 

Bunun yanı sıra yeni doğmuş bebekler 13-15 kg ulaşana kadar mutlaka uygun araba koltukları kullanılmalı. Örneğin Amerika’da birçok eyalette, yeni doğanın araba koltuğu sağlık ekibine gösterilmediği takdirde, yeni doğan bebek taburcu edilmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.