Yayın İlkeleri

Yayın İlkeleri ve İçerik Politikası

 

1. Amacı, Vizyonu ve Temel Değerleri: Kadınlar Nette, 2008 yılından beri kadinlarnette.com adresinden günlük yayın yapan bağımsız bir internet medyasıdır. Kadınlar Nette, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişen ve değişen organik yapısıyla; yayın organı olmasının yanı sıra, bir düşünce kuruluşu olarak da nitelendirilebilir.

 

– Amaç: Gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmak.

– Vizyon: Okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmak.

– Temel değerler: Dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır.

 

2. Basın Meslek İlkeleri: Kadınlar Nette, Türkiye’nin prestijli internet yayınlarından biri olarak, yayıncılık sorumluluğuyla, iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı sayarak, Basın Konseyi tarafından oluşturulan Basın Meslek İlkeleri‘ne uymayı taahhüt eder. Kadınlar Nette aynı zamanda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi‘ni benimser ve yayınlarında bu bildirgeyi gözetir.

 

3. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi: Kadınlar Nette, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Kadınlar Nette, yayın prensipleri dahilinde olan yayın amacı, vizyonu ve temel değerlerinde; herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. Kadınlar Nette, yayınladığı haber ve yazı içeriklerinde bu bildiriyi göz önüne almaktadır.

 

4. Milli Değerler: Kadınlar Nette, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez.

 

5. Şeffaflık: Kadınlar Nette, ilkelerinden ödün vermeyen şeffaf bir yayıncılık anlayışını desteklemektedir.

 

6. Tarafsızlık: Kadınlar Nette, herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; Kadınlar Nette yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayına alınır.

 

7. İfade Özgürlüğü: Bu madde, Kadınlar Nette içerik politikasındaki diğer yayın ilkelerine uygun olduğu müddetçe düşünce ve ifade özgürlüğünü benimser ve teşvik eder.

 

8. Güvenilirlik: Kadınlar Nette, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir. Ancak site içerisindeki bilgilerin bazılarında editörlerin, yazarların veya Yazı İşleri’nin gözden kaçırdığı yanlış ya da eksik bölümler olabilir. Böyle durumlarda Yazı İşleri’ne düzeltme uyarısı geldiğinde gerekli güncellemeler yapılmaktadır.

 

9. Gizlilik: Kadınlar Nette’nin okuyucularından aldığı e-posta, isim/soy isim, bilgi/öneri/istek mesajlarının bilgileri ikinci derece birey veya kurumlarla paylaşılmaz veya herhangi bir yerde yayınlanmaz. Kadınlar Nette, yazarlarının iletişim bilgilerini, yasal zorunluluk gerektirmedikçe saklı tutar.

 

10. Telif ve Kopyalama Hakkı: Tüm yayın hakları kadinlarnette.com’a aittir. Kopyalayabilmek için Kadınlar Nette Telif ve Kopyalama Kuralları‘na uyulması yasal zorunluluktur.

 

11. Sorumluluğun Reddi: Kadınlar Nette’de köşe yazısı niteliğinde fikir beyan eden yazılardan ve yazı altı yorumları ile sitedeki her türlü yorum ve paylaşımdan Yazı İşleri Müdürü ve/veya Yayıncılar sorumlu değildir. Köşe yazılarındaki fikirler, yazarların kendi kişisel düşünceleri olduğu için yasal sorumluluk ilgili yazarlara aittir. Aynı şekilde paylaşılan her türlü yorumda yasal sorumluluk, yorumu yazan kişiye aittir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını ihlal edebilecek nitelikte olan yazı ve paylaşımlara izin verilmez. Editörlerin gözünden kaçan içerikler olduğunda derhal yayından kaldırılır. Detaylı Bilgi

 

Tüm soru, öneri ve şikâyetleriniz için İletişim sayfamızı veya [email protected] adresini kullanabilirsiniz.