Vücut Tipinize Göre Kot Pantolon Nasıl Seçilir

Siz değerli okurlar için kot pantolon alırken nelere dikkat edilmeli hakkında bir yazı hazırladım. kadinlarnette.com olarak bu yazımızda kot pantolon nasıl seçilmeli, alırken neye dikkat edilmeli, bacak yapısına göre kot pantolon modelleri nelerdir, vücut tipine göre kot pantolon seçimi nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar aradım.

Kot pantolon seçimi esasında günlük kıyafet seçimi noktasında oldukça doğru bir tercihtir fakat vücut tipinize uygun bir pantolon seçmek çok önemlidir.

İşin püf noktası ise kişinin kendi vücut tipini tanıması ve ona göre seçimlerde bulunmasında yatıyor.

Kot Pantolon Seçimi

Kot pantolonlar her kadının dolabında bulunan trend kıyafetler arasındadır. Kolay ve etkileyici bir şıklık sunan kot pantolonları almadan önce, vücutla uyum sağlaması açısından bazı şeylere mutlaka dikkat etmelidir. Kot pantolonu seçmek oldukça zor görünmektedir. Kot pantolonu seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

  • Zayıf değilseniz bol jean tercihi kötü bir tercih olabilir, çünkü sizi daha şişman gösterir. Bol jean yerine standart kesimleri tercih edin, hafif bol inen modelleri tercih etmelisiniz.
  •  Trendlere saplanmamalısınız, size uygun klasik kesimler sizin tercihiniz olabilir.
  • Yırtık jean moda stil olarak karşımızda fakat abartmayın. Hafif aşınmış modeller oldukça güzel görünmektedir.
  • Çok düşük belli jean’ler çok da hoş durmuyor.

Online Alışverişlerden Uzak Durun

Her ne kadar rahat olursa olsun, giyim konusunda online alışverişi tercih etmemenizde yarar vardır. Almak istediğiniz modele pek benzemeyen bir sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Beden açısından da uyumsuz olan bir görüntüyle karşı karşıya kalma riskiniz bir hayli fazladır.

Pantolonu Vücudunuzda Görmeden Satın Almayın

Pantolonun her ne kadar şeklini ve yapısını çok beğenmiş olsanız da, bir kez denemeden satın almamalısınız. Kalçanızla olan uyumu, içinde rahat edip etmediğiniz bir hayli önemli bir konudur. 

Kabinde bir süre boyunca gerekli olan bu ölçütlerin uygun olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Bu adımdan sonra pantolon gerçekten içinize siniyorsa, o zaman satın almanız daha iyi olacaktır.

İnce bacaklar

Eğer vücudunuza göre bacaklarınız daha zayıfsa, kalın kumaşlı dar kesimli pantolonları tercih edebilirsiniz; fakat bacaklarınıza yapışacak kadar dar olmamalarına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bacaklarınız olduğundan daha zayıf görünebilir.

Unutmayın ki; çok dar pantolonlar giymek için bel, bacak ve kalça ölçüleriniz birbiriyle uyumlu olmalıdır, yoksa görüntü pek hoş olmayacaktır.

Atletik tip

Eğer atletik bir vücut tipine sahipseniz, dar ve sıkı kotlar giyerek kaslarınızı ön plana çıkarmak isteyebilirsiniz; fakat bu yapacağını son şey olmalıdır.

Alışveriş esnasında dar kotlar hoşunuza daha çok gitse de kumaşın ve modelin özelliği, bacaklarınızı, vücudunuza göre orantısız bir pozisyonda gösterebilir.

Dar kotlar yerine düz kesimli ve normal bel yüksekliğine sahip olanları seçerseniz, vücudunuzun atletik yapısını ortaya çıkarmakla kalmaz aynı zamanda garip görünmenin de önüne geçmiş olursunuz. Çünkü unutmayın ki; dar pantolonlar kaslarınızı ortaya çıkarmak için değil, daha sıra dışı bir görünüm yakalamak için tercih edilmelidirler.

Kalın bacaklar

Kalın bacaklara sahipseniz boyunuza göre seçenekler ikiye ayrılıyor. Eğer boyunuz uzunsa düşük belli ve dar modellerden kaçınmanız gerekiyor. Onun yerine yüksek veya normal bel yüksekliğine sahip kotlar tercih edebilirsiniz.

Diğer yandan boyunuz kısaysa düşük belli ve dar modeller size daha çok yakışacaktır. Burada altın kural kotun bel yüksekliğinin mide hizanızın altında bir yerlerde olmasıdır. Modelin çok dar olması karın bölgenize daha çok baskı yapıp sizi ortadan ikiye bölünecekmiş gibi hissettirebilir.

Ayrıca çok geniş paçalı kotlardan da kaçınmalısınız; çünkü bacak genişliğinizi olduğundan daha geniş gösterebilir.

Kısa Boylu Kadınların Tercihi

Kısa boylu kadınlar için kot seçimi biraz daha yüksek bellerden oluşmalıdır. Genel olarak yüksek bel kıyafetler boyun daha uzun gözükmesi için kullanılan kıyafet seçenekleri arasındadır.

Bel yüksekliği

Kotunuzun bel yüksekliği görünümden çok rahatlığınız için önemlidir. Hepimizin tecrübe ettiği gibi bir kotta en son isteyeceğimiz şey oturduğumuz zaman kotun belinin karnınızı ikiye bölecek kadar sıkması ve sizi rahatsız etmesidir.

Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız, bunun sebebi kotunuzun ne yazık ki sizin bedeniniz için doğru bel yüksekliğine sahip olmamasıdır. Çünkü tıpkı her modelin herkeste farklı durması gibi, herkesin giymesi gereken bel yüksekliği de farklılık gösterebilir. Bu sebeple birkaç farklı model ve beden seçeneğini deneyebilir ve hepsi üzerinize yakıştıysa aralarından en rahatını alarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

En iyi model seçimi

Kotlar hakkındaki en önemli detay modelin kesimidir. Skinny, Slim, Straigh, Relaxed gibi birçok kesim seçeneğinin içinde modelin herkeste duruşu aynı olmayabilir. Bu yüzden kot alışverişinde deneme yanılma metodu ve hangi modelin size en çok yakıştığını belirlemeniz önemlidir.

Renk seçimi

Günümüzde birçok renk seçeneğine sahip kot bulmak mümkün. Pratik olmak için, elbise dolabınızda hem açık hem koyu renk kotlarınızın bulunması işinize yarayabilir. Bunun dışında renk ve tarz olarak da günlük modellerin yanı sıra daha resmi günlerde giyebileceğiniz bir modele sahip olursanız sıradan bir kotla bile çok şık görünebilirsiniz.

Burada tek dikkat edilecek konu, eğer kalın bacaklara sahipseniz çok desenli ve buruşunca hoş gözükmeyecek olan modellerden kaçınmanızdır. Renkli kotların en iyi yanı ise çok fazla seçeneğe sahip oldukları için tüm vücut tiplerinin, doğru renk seçimiyle kusursuz görünmelerini sağlamalarıdır. 

Örneğin; eğer klasik mavi, gri ve siyah renklerinden sıkıldıysanız, sonbahar renklerinden bordo, koyu turuncu, yeşili veya koyu renk giyinmek istemiyorsanız önümüzdeki yaz aylarında daha açık ve kremsi renkleri tercih edebilirsiniz.

Esneklik (çimdik)  testi

Eğer kotunuz üzerinizde kusursuz duruyorsa bile esneklik testini mutlaka yapmalısınız. Bunun için kot üzerinizdeyken beliniz ve kalçanız arasındaki kumaşı tutup çekin.

Eğer beliniz ve kumaş arasında iki parmağınızın rahatlıkla girebileceği kadar bir boşluk oluşuyorsa kotunuz üzerinize tam demektir. Fakat kumaşı tutmakta bile zorluk yaşıyorsanız, ne yazık ki bu, üzerinizdekinin bedeninize göre oldukça dar olduğunu gösterir ve beklenmedik bir zamanda yırtılarak sizi zor duruma sokabilir.

Bu test hem kotun üzerinizdeki duruşu hem de sizin rahatlığınız için oldukça önemlidir. Eğer kotunuz beden ölçülerinize ve vücut tipinize göre doğru seçilmiş ise büyük bir güvenle şık görünmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Yazımızın sonuna gelirken şöyle bir toparlama yapmak isteriz.

Kot pantolonu vücut tipine, bacak yapınıza ve mevsime göre farklı değişkenlere bağlı olarak yapılmalıdır. Mutlaka o senenin jean modaları da bu seçimlerde etkili olacaktır fakat yine de kendinize yakışanı giymeniz en doğrusudur. 

Stil giyineceğim diye garip kombinler yapmak da doğru değil. Sade ve şık bir kot üstünüze de basic t-shirt güzelliğinizin sırrı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.