Ülkelere göre sofra düzeni ve adabı

Tatile çıkacağınız ülkenin yemek yeme adabını da bilmelisiniz. Mesela çatalla yemek yiyemeyeceğiniz ülkeler var.

Dolayısı ile az buçuk ta olsa belki bilgilerinizi tazelemek amacı ile, belkide hiç bilmediklerimiz de olabilir.

 

Yemeği adabına göre yiyen birisisinizdir kesinlikle. Ne de olsa dirseklerinizi masada tutmayacak ve “Lütfen tuzu uzatır mısınız” diyecek kadar kibarsınızdır.

 

Ama yurtdışına gittiğinizde işler biraz karmaşık bir hal alabilir.

Mesela yemek çubuklarınızı yanlış yere bırakırsanız, Japon birine, büyükannesinin cenazesini hatırlatabilirsiniz. Bunlara dikkat ederek sadece zor şartlar altında kalmayı önlemez ayrıca gittiğiniz ülkelerdeki insanlar tarafından takdir bile edilebilirsiniz kültürlerine gösterdiğiniz önemden dolayı. Peki, bu kültürler nelerdir?

 

1. Tayland‘da – Yemeği asla çatalla ağzınıza götürmeyin.
Bunun yerine, çatalı tabağınızdaki pilavı kaşığınıza doldurmak için kullanın. Bazı kuzey ve kuzeydoğu Tayland yemekleri hatta sadece elle yenir. Önünüze gelen yapış yapış pilavdan anlayabilirsiniz. Pirinç bazlı olmayan garnitür tarzı yiyecekler çatalla yenebilir ama, geleneksel bir pirinç yemeğinde çubuk kullanmak zorundasınız.

 

Susi
Susi

2. Japonya‘da – Çubuklarınızı asla pilavın içinde bırakmayın. 
Her lokmanızdan sonra, çubuklar bitişik olarak yan bir şekilde masaya konur. Başka bir yere koymayı aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer çubuk koyma yeri varsa orayı kullanabilirsiniz ama yoksa bu belirtilen yerden başka yer çok farklı anlamlara ve sonuçlara gebe olur. Japonya’daki cenaze törenlerinde, ölen kişinin pilav tabağı tabutun önüne konur ve çubukları tahmin edebileceğiniz gibi pilava dik olarak batırılmış şekilde konur. Restoran da bunu yaptığınızı gözünüzün önüne getirin isterseniz

 

3. Ortadoğu, Hindistan ve Afrika’nın bazı ülkelerinde – Sol elinizle yemeyin.
Güney Hindistan’da bırakın sol elle yemeyi, tabağa bile sol elle dokunmayın. Bu, sol elin vücut kullanımındaki yerinden kaynaklanmaktadır. Sadece yemek bile değil. Önemli bir belgeyi bile sol elle uzatmamanız yararınıza olur. Solaklar ne yapacak dediğinizi duyar gibiyiz. Sağ elinizi oyunun dışında bıraktığınız takdirde sorun kalmayacaktır.

 

4. Gürcistan Geleneksel Festivalinde – Şarabı yudum yudum içmek çok kaba bir harekettir.
Gürcülerin “Supra” dedikleri festivalde, şarap sadece kadeh kaldırmak için içilir. Haliyle bunu beklemeniz gerekir içmek için. O an gelince de tek yudumda bitirmelisiniz şarabınızı.

 

taco
taco

5. Meksika‘da – Taco’yu çatal bıçakla yemeye kalkmayın.
Bezelye ve acı soslar üzerinize dökülcek diye korkuyor musunuz? Ama Meksikalılar da, taco’yu çatal bıçakla yemenin aptalca göründüğünü düşünür. Hamburgeri çatalla yemiyorsanız -ki yemiyorsunuz- “taco” yu da kibar bir şekilde elle yemeniz gerekir.

 

6. İtalya‘da kapuçinoyu sadece öğleden önce için.
Bazı İtalyanlar geç saatte içilecek bir kapuçinonun midenizi bozacağına inanırlar. Bazıları ise öğün yerine geçtiğini düşünür kapiçinonun. Kahvaltıda sadece kapuçino veya kapuçino ve kruvasan yemek yaygındır çünkü. Her iki durumda da, bir İtalyanın, öğleden sonra 3’te kapuçino içtiğini görmezsiniz. Siz de öyle yapın ve turist damgası yemeyin.

 

7. İngiltere’de – Servisi hep sola doğru yapın ve Bishop of Norwich’i unutmayın.
Servisin soldan yapılmasının neden bu kadar önemli olduğu tam olarak bilinmiyor. Bazıları bunun denizcilikten gelen bir gelenek olduğunu söyler. Ama yine de sağdan servis yapmak büyük bir pot kırmanıza neden olur. Bir yemekteyken, şarap sürahisi sola doğru gitmiyorsa, servisi yapana, Bishop of Norwich’i tanıyormusun diye sorun. Tanıyorsa hatasını anlayıp soldan servise devam eder. Eğer tanımıyorum derse servisi yapan, ona şunu diyin; “Çok iyi bir adamdı ama soldan servis yapmayı hep unuturdu.” Size garip gelebilir ama çok yaygın bir kullanımdır.

 

ekmek
ekmek

8. Fransa‘da – Yemekten önce ekmek yemeyin.
Yemeğinizle birlikte yemenizde tabii ki bir problem yok. Özellikle yemekten sonraki peynir tabağınıza eşlik etmesi için kullanabilirsiniz. Bunun dışında, başka herhangi bir yerde yanlış olacağı düşünülen, ekmeği tabak yerine masaya koymak, Fransa’da kabul edilebilir bir şeydir. Hatta tercih bile edilir.

 

9. Çin‘de – Balığı döndürmeyin
Bir tarafını yedikten sonra balığı döndürmeye alışıksanız, Çin’de özelikle Güney Çin veya Hong Kong’da iseniz, çevirmeyin. Buna Çince’de dao yue yani kötü şans denir. Ayrıca bu balıkçının teknesinin alabora olacağı anlamına gelir.

 

10. İtalya’da – Pizzanıza parmesan peyniri istemeyin.
Aynı çikolatalı musso’nun üstüne jöle dökülmeyeceği gibi bu da günah gibi görülür. Makarna’ya da parmesan konulmaz. Roma da mesela, pecorino klasik peynirdir ve makarnalarda bu kullanılır. Sözün özü teklif edilmedikçe parmesan istemeyin.

 

11. Şili’de – Yemekteyken, elinizle hiç bir şey yemeyin. Kızarmış patates bile…
Burada diğer Güney Amerika ülkelerinde göreceğinizden daha fazla resmiyet görebilirsiniz. En pratiği, patatesi elle yemek olsa bile, siz yapmayın. Çatal bıçak kullanın.

 

kore-mutfagi
kore-mutfagi

12. Kore‘de – Yaşlı biri size içki ikram ettiğinde, iki elinizle tutun bardağı
Bu, Kore kültüründe yaşlılara saygı göstergesidir. Bardağı iki elinizle aldıktan sonra başınızı arkaya çevirip, kibar bir yudum alabilirsiniz. Yemek masasında da en yaşlı yemeğe başlamadan ve yemekten kalkmadan siz bunları yapmayın.

 

13. Rusya‘da – Votkayı reddetmeyin veya bir şeyle karıştırmayın.
İçecekler her zaman sek içilir hatta buz bile konmaz. Bir şey koymak, saflığını kirletmek demektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise, votka teklif edildiğinde kesinlikle içmek. Çünkü teklif, güvenin ve dostluğun işaretidir ve almamak ise pek hoş karşılanmaz. Sabah 9 da bile olsa.

 

turk-kahvesi
turk-kahvesi

14. Ortadoğu’da – Bedevilerle kahve içtiğinizde, kahve bitince fincanı sallayın.
Normalde, Bedeviler kahveniz bitince size yeniden doldurmaya çalışacaktır eğer fincanı sallamazsanız. Fincanı verirken 2-3 kere sağa sola sallamanız yeterli olacaktır.

 

15. Brezilya‘da – Masa fişinizi akıllı kullanın
Bir biftek restoranında, garsonlar ellerinde et dilimleriyle gezer, müşterilerin de masalarında fişler vardır. Garson geldiğinde eğer bir şey istiyorsanız fişinizin yeşil tarafı görünsün masanızda. Eğer başka bir şey istemiyorsanız da kırmızı tarafı. Et sürekli geleceği için, yeşil tarafı üstte tutarken dikkatli olmak gerek. Hesap beklediğinizden daha kabarık gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.