• Tabanlarını zımparalayın : Topuklu ayakkabılarınız yeniyse yürürken kayma ihtimaline karşı tabanlarını hafifçe zımparalayın. Ayakkabı tabanınıza çok bastırmadan hafifçe kayganlığını alırsanız, daha rahat ve korkusuzca yürürsünüz.

 

  • Oturmaktan çekinmeyin : Bulduğunuz koltuklarda ya da banklarda oturarak küçük bir mola vermenin utandırıcı bir şey olduğunu düşünmeyin. Nerede olursanız ve ne zaman isterseniz mutlaka oturarak soluklanın. Küçük oturma molaları, ayaklarınızın dinlenmesine ve daha rahat etmenize destek olur.

 

  • Vücudunuzu dik tutun : Topulu ayakkabılarla düzgün bir şekilde yürümek baştan aşağı bir iş! Yürürken kalçalarınızı rahat bırakın, omuzlarınızı geriye doğru götürün ve dik durun. Kulağa imkansız gibi geliyor olabilir ama dik durursanız topukluların üzerinde daha kolay yürüdüğünüzü göreceksiniz.

 

  • Pratik yapın : Daha önce hiç hiymediğiniz topuklularınızla dışarı çıkmadan önce mutlaka pratik yapmalısınız. Ayakkabılarınızı evde ya da kısa mesafe bir yerelere giderken giyerek denemeler yapın. Evde deneme yaparken ayakkabının ayağınıza vurup vurmayacağını da tespit etmiş olursunuz.

 

  • Küçük adımlar atın : Hızlı ve büyük adımlar atmak yerine daha sakin ve küçük adımlarla yürüyün. Acele ederseniz, düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

  • Farklı zeminlerde test edin : Ayakkabılarınızı denerken yalnızca halı üzerinde yürümeyin. Parke, taş zemin, çim, toprak ya da fayansların üzerinde yürümeye çalışın. Farklı yüzeylerde yürüme denemeleri yapmanız, dışarıdaki yol şartlarına daha kolay ayak uydurmanızı sağlar. Ayakabınızı dışarıda denemek için de evinizin bulunduğu sokaktaki markete topuklularınızla gidebilirsiniz.

 

  • Önce topuk sonra taban : Adımlarınızı atarken yere ilk olarak topuklarınızın ardından da ayak ucunun değmesini sağlayın. Dengede durmak için size yardımcı olacak olan bu hareket, daha rahat yürümenizi sağlayacak.Tabii bu adım kuralının da bir istinası var. Merdivenden inerken topuklarınız ve ayak ucunuz aynı anda yere basacak şekilde olmalı, merdiven çıkarken de tüm ağırlığınızı ayak ucunuza vermelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.