Tekstil Mühendisliği Mezunları

0
395
Tekstil Mühendisliği Mezunları

Mühendislik Fakülteleri içerisinde eğitim veren Tekstil Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 sene olan bir lisans programıdır. Tekstil, konfeksiyon ve giyim sektöründe hammaddelerin düzenlenmesi konusunda gerekli olan teknik ve idari düzenlemeleri yapabilen mühendisler yetiştirmek için kurulan bu bölüm mezunlarına oldukça geniş iş imkanları sunmaktadır.

Tekstil Mühendisliği bölümü mezunları konfeksiyon ve tekstil alanlarında kumaşların, kıyafet veya ürünlerin yapılış maddelerinin tasarımını ve üretimini planlamaktadır. Bunun yanında üretimin en ekonomik ve kaliteli şekilde yapılabilmesi için gerekli organizasyonları tekstil mühendisleri düzenler.

Tekstil Mühendisliği bölümü mezunlarının sorumluluk alanları oldukça geniştir. Pamuk, yün, polyester, polyamid ve polioksil gibi maddelerin yapay liflerle birlikte kumaş üretimini sağlayan tekstil mühendisleri tekstil fabrikalarının ilgili bölümlerinde görev almaktadır.

Tekstil mühendisleri endüstriyel alanlarda planlama, tasarım, yönetim ve idari kadrolarda yönetici ve mühendis olarak görev yapabilmektedir.

Çalışma alanları içerisinde dokuma atölyeleri ve fabrikalar bulunmaktadır. Son yıllarda Türkiye’nin tekstil sektöründe önde gelen ülkeler içerisinde girmesi bu bölüm mezunlarına önemli istihdam alanları yaratmıştır.

Tekstil mühendislerinin çalışma ortamlarında birçok yardımcısı da bulunmaktadır. Teknisyen, tekniker ve işçilerle birlikte çalışma ortamında gerekli koordinasyonları sağlar.

Tekstil mühendisleri bağlı bulundukları fabrikalarda üretimin ve iş akışının düzenlenmesinden sorumludur. İstenilen kalitede ürünlerin elde edilebilmesi için gerekli olan plan ve projelerin başındaki mühendisler tekstil mühendisidir.

Bu bölüm mezunlarının tekstil ve konfeksiyon makineleri hakkında bilgi sahibi olması nedeniyle üretimde kullanılan makine ve cihazların bakımını ve kontrolünü sağlar.

Mezunlar devlet ve özel kurumlara bağlı kumaş ve tekstil üretim fabrikalarında çalışabilir. Bu fabrikalarda üretimin teknik, dokuma, estetik, baskı ve örme gibi unsurlarını bilgisayar kullanarak tasarlama ve uygulamalarını gerçekleştirir.

Tekstil mühendislerinin organizasyon ve koordinasyon becerilerinin üst düzeyde olması gerekir. Bu bölüm mezunlarının çalışma alanlarının yoğun bir atmosferde geçmesi ve stresin fazla olması mesleğin dezavantajlarındandır.

Yönetim ve idari birimlerde de çalışabilen bölüm mezunları gerekli olduğu durumlarda sahaya inerek en iyi ürünü seçmeye ve kontrol etmeye çalışır. Bir tekstil ürününün kalitesi o ürünü denetleyen tekstil mühendisinin başarısı ile doğru orantıldır.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.