Tek Gramı Bile Servet Olan Elementleri Daha Önce Duymuş Muydunuz

 

1 Rodyum

tek-grami-bile-servet-olan-elementler-
tek-grami-bile-servet-olan-elementler-

 

Rh sembolüyle gösterilen, periyodik tabloda 45. sırada olan bu element ender bulunan beyaz-gümüş renginde platin sınıfına aittir. Platin ile birlikte alaşımlarda katalizör olarak kullanılmaktadır. Değerli metaller arasında Dünya’da en pahalı olan elementtir.

Türkçe’de gül anlamına gelen Rh sembolü ile ifade edilen bu element, 1803 senesinde William Hyde Wollaston tarafından keşfedilmiştir. Bu keşfedilen element yüksek sıcaklıklarda zehirli ve kanserojen bir özelliğe sahiptir. Çok az bir miktarı bile bir insanı öldürebilecek seviyededir. Gram cinsinden fiyat karşılığı yaklaşık olarak 105-120 Türk Lirası civarındadır.

 

 

2 Altın

tek-grami-bile-servet-olan-elementler-altin
tek-grami-bile-servet-olan-elementler-altin

 

Türkçe’mizde manası parlayan olan bu element periyodik tabloda 79. sırada yer almaktadır. Au simgesi ile gösterilen bu parıldayan, kolay işlenebilen, doğada direkt olarak bulunabilen element, insanlığın en başından beri dikkatini çekmiş, hayatlarında yer edinmiştir. Havadan sudan etkilenmeyen bu pahalı element kiminin yastık altı birikimi, kiminin ise deneylerinde katalizör olarak kullandığı element olmuştur. Geçmişten günümüze de kıymetli metal olarak sayılmıştır. Gram fiyatı 115-130 Türk Lirası olarak değişmektedir.

 

3 Platin

tek-grami-bile-servet-olan-elementler-platin
tek-grami-bile-servet-olan-elementler-platin

 

Bu kimyasal, sembolü Pt olarak gösterilen bir element olmakla beraber ağır, işlenebilen, paslanmaya karşı dayanıklı gri-beyaz renkli kıymetli metallerden sayılmaktadır. Periyodik cetvelde 78.sırada olan bu ağır element de katalizör olarak kullanıldığı gibi hastanelerde de oldukça sık kullanılmaktadır. Gram fiyatı 145-160 Türk Lirası civarında değişmektedir.

 

4 Plütonyum

tek-grami-bile-servet-olan-elementler-plütonyum
tek-grami-bile-servet-olan-elementler-plütonyum

 

1940 senesinde aralarında Glenn T. Seaborg’un da bulunduğu 4 kişilik bir grubun atom hızlandırıcısında uyguladığı tehlikeli deneyde Uranyum ile Döteryum bombardıman edilmesiyle elde edilen bu radyoaktif element, periyodik cetvelde 94. sırada yer almaktadır. Pu ile gösterilen bu elementin sözlük anlamına bakıldığında Neptunyum’dan elde edilen radyoaktif bir element olduğunu görmekteyiz. Gram fiyatı yaklaşık olarak 12.000 Türk Lirası’dır.

 

5 Trityum

tek-grami-bile-servet-olan-elementler-trityum
tek-grami-bile-servet-olan-elementler-trityum

 

Bahsedeceğimiz bu element, Hidrojen’in bir diğer radyoaktif izotopudur. Bir transmutasyon ürünü olarak 1934 yılında karşımıza çıkan bu atomun sembolü T’dir ve atmosferimizde çok az miktarda bulunmaktadır. Bilimsel deneylerde ve yağmurun ne zaman yeryüzüne döküleceğini bu element ile öğrenebilmekteyiz. Gram fiyatı ise 120.000 Türk Lirası civarındadır.

 

6 Kaliforniyum

tek-grami-bile-servet-olan-elementler-kaliforniyum
tek-grami-bile-servet-olan-elementler-kaliforniyum

 

Sembolü Cf olan, periyodik cetvelde 98. sırada yer alan radyoaktif ve kimyasal bu element 1950 senesinde Kaliforniya Üniversitesi’nde bir deney sonucu üretilmiştir. Bazı reaktörlerde nötron kaynağı olarak kullanılan bu elementin gram fiyatı ise yaklaşık olarak 81 Milyon Türk Lirası değerindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.