Tatil Sonrası Cilt ve Saç Bakımı

 

Tatilde güneş, deniz, kum ve değişen beslenme ve uyku düzeninin etkisi ile cildinizde ve saçlarınızda bazı değişiklikler meydana gelir. Aynı zamanda yaz sonrası mevsim geçişi de yaşanacağı için cilt ve saçlarımızın bu değişime karşı göstereceği farklı tepkiler de olacaktır. Bunun için tatil sırasında koruma ürünleri ile gerekli bakımı yapmanız gerektiği gibi tatil sonrası da cilt ve saç bakımınızı ihmal etmeden sağlığını ve görünümünü iyileştirmelisiniz.

 

tatil_gunes_sonrasi_sac_bakimi_2

Peki tatil sonrası cilt ve saçımızda nasıl değişiklikler yaşanabilir?

Öncelikle güneş, havuz ve deniz suyunun etkisi ile hem cildimiz hem de saçlarımız büyük oranda nemini kaybederek kurur. Cilt için nem kaybı oldukça önemli olduğu gibi leke oluşumu, kırışıklık, solgun ve cansız görünüm gibi birçok cilt sorununuz altında nem kaybı bulunmaktadır. Bu gibi sorunlar yaşamamak için güneş koruyucu ürünlerle birlikte tatil sırasında nem yüklemesi yapan cilt ürünleri de kullanmalısınız. Tatil sonrası da cildiniz için yapacağınız nem takviyeleri güneş ve tuzlu suyun etkilerini azaltacaktır.

Saçlarımız ise hem güneşten hem de deniz havuz suyundan oldukça etkilenen bir diğer bölgemizdir. Güneş ışınları, havuz ve denize girdikten sonra hemen duş almadan güneşleneceğiniz için saçlarınızda kalan ve güneşle birlikte koruyan klor ve tuz saç yapısında ciddi kurumalara yol açabilir. Kuruyan saç cansız ve mat gözükür. Bunun için tatilde mutlaka saçlarınızı bandana ya da şapkalarla güneşten korumalısınız. Aynı zamanda deniz ve havuzdan sonra hemen duş almak da saçlarınız için daha yararlıdır.

 

Saçlarınızı hatta saç derinizi güneşten koruyan birçok bakım ürünü bulunmaktadır. Bu ürünleri tatilde kullanarak güneşin saçınız üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz.

 

 

tatil_gunes_sonrasi_sac_bakimi

Tatil sonrası yapacağınız bakım oldukça önemli. Dediğimiz gibi önceliğimiz nem takviyesi! Peki cilt ve saç için nem takviyesi nasıl yapılır?

Cildiniz için nemlendirici sürmek yaz kış yapmanız gereken bir rutindir. Cildin neme ihtiyacı her mevsim farklı şekillde kendini gösterir. Bu sebeple nemlendiricinizi mevsim şartlarına ve cilt tipine göre belki belirli periyotlarda değiştirerek mutlaka kullanmalısınız. Tatil sonrası cildiniz için nem maskeleri yapabilir ya da yoğun nem yüklemesi yapan nem serumlarını kullanabilirsiniz. Temel bakımın bir parçası olan peeling ise eğer ciddi derecede bronzlaştıysanız peeling yaparken dikkatli olmalısınız. Güneşin etkisi ile cildiniz daha hassas olur bu sebeple farklı sorunlara yol açabilir.

 

Saçlarınız için de tatil sonrası bitkisel yağlar ya da farklı bakım ürünleri ile nem maskeleri yaparak canlılık ve parlaklıklarını arttırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.