Diyet yaparkan bir çoğumuzun zorladığı konulardan biri bolca su tükenmektir. Diyette olmadığımız zamanlarda bile Türk insanı çok fazla su tüketmediğinden, diyet zamanları da su içerken zorlanıyorlar. Su tüm bedenimiz için en büyük ihtiyaçtır. Biz uyuduğumuzda bile çalışan bedenimizi en iyi su besliyor.

Su içmenin önemi
Su içmenin önem güzellik için de, sağlık için de oldukça büyüktür. Bedenimizdeki her bir organın sağlıklı çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Vücudumuzun %75’i sudan meydana gelmektedir. Beynin %85’i, kanın %90’ı, kasların %75’i, böbreklerin %82’si ve kemiklerin %22’si sudur. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için bol bol su tüketmeliyiz. Düzenli olarak günde 1,5 ile 3 litre arasında su tüketmelisiniz. İçmeniz gereken su miktarını kilonuz belirlemektedir. Vücut ağırlığınızı 32 gram ile çarparsanız içmeniz gereken su miktarını bulabilirsiniz.

Su içmek zayıflatır mı?

Sizi üzmek istemeyiz ama yemek ve egzersiz yapmadan yalnızca su içerek zayıflayamazsınız. Fakat, zayıflamaya karar verdiğinizde size en iyi motivasyonu sağlayacak iyi bir destekcidir. En azından suya bu gözle bakabilirsiniz. Su, sizi zararlı bir çok atışmalıklardan koruyabilir. Canınız her sıkıldığında bir şeyler atıştırmak istiyorsanız bunun yerine su içmeyi deneyebilirsiniz. Su, bedeninizi bu yönde eğitmenize yardımcı olur.

 

Yemekleri, normal porsiyonlarından oldukça fazla tüketiyorsak, bol bol su içmek, oluşan bu tür fazladan açlık duygusunu bastıracaktır. Özellikle dışarda yenen yemeklerde açlığımızı kontrol altına alamayıp, çok fazla acıkmayı bekleyip, hiç doymayacakmışız gibi siparişler verebiliyoruz. Eğer düzenli olarak bedeninizin ihtiyacı olan suyu tüketiyorsanız, verdiğiniz siparişin bir çoğunu yiyemiyorsunuz bile. Bu da aslında midenizi korumak adına güzel bir yöntem haline geliyor.Bedenin susuz kalmasıyla, çok acıkmayı ayırt etmek, düzenli ve planlı su içmeye yeni başlayacaksanız çok önemlidir.

 

Eğer diyet yapmaya yeni başladıysanız, su size çok iyi bir motivasyon olacaktır. Yemek ve ara öğün saatlerinizi belirleyip, sonrasında kalan zamanlarda yalnızca su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün yapmak ve kalan zamanlarda yeşilçay ve bolca su tüketmek sizi zayıflamaya çok yaklaştıracaktır. Eğer öğünlerinizde de porsiyonlarınızı dengelerseniz, çok da zorlanmadan zayıflamaya başlayacaksınız!

 

Su içmeyi unutuyorum

Su içmeyi yeni yeni alışkanlık haline getirmeye çalışıyorsanız unutmanız normal. Fakat iyi bir alışkanlığı oturabilmesi için 21 güne ihtiyaç vardır. Su içmeyi hatırlamak için, mutlaka yakınlarınızda bir şişe su bulundurun. Ofiste ofis masanıza, evde oturduğun koltuğun yanına su koymayı ihmal etmeyin. Yakınlarında su bulundurursanız en azından su almak için üşenme durumunu ortadan kaldırmış olursunuz. Elinizin altında, size suyu hatırlatacak bazı şeyler de ekleyebilirsiniz mesela. İçtiğiniz suyu da ölçebilmek adına size en güzel önerimiz, renkli ve üzerinde motive edici mesajlar olan cam su şişeleri! Dilerseniz su içmeyi hatırlatan mobil uygulamalardan da yardım alabilirsiniz.

 

Su içmeyi sevmeyenler

Eğer su içmekten hoşlanmıyorsanız, ya da su içmekten sıkılıyorsanız, suyu farklı bir içecek gibi de tüketebilirsiniz. Eğer gün içinde canınız çokça tatlı istiyorsa, 1 litrelik suyunuzun içine 1 adet çucuk tarçın koyabilirsiniz. Bu sizde hem farklı bir aroma bırakacaktır, hem de kan şekerinizi ani düşmelerden koruyacaktır. Eğer daha taze bir arayışınız olursa, maydonoz, dereotu, salatalık, limon gibi alternatifleri de deneyebilirsiniz. Bu sizi hem tok tutacak hem de metabolizmanızı hızlandıracaktır.

 

Su içmeyi, mutlaka düzenli ve planlı hale getirmelisiniz.

İster diyet yapın, ister yapmayın, su bedeninizi daha hafif ve daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Eğer bir kaç gün bile olsa bu önerilerimizi denerseniz, bize, sizde bıraktığı etkileri yazmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.