Psikolog Dilara Kızılçay, stresle etkin biçimde mücadele edebilmenin önemli olduğunu belirtti..

 

Stresten arındırılmış bir hayatın imkansız olduğunu söyleyen Kızılçay, “Hayattan beklentilerimizi ne denli yüksek tutarsak, stresi de hayatımıza o oranda buyur etmiş oluruz.” dedi.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansta, personel stres yönetimi konusunda bilgilendirildi. Seminere, Uzman Psikolog Dilara Kızılçay konuşmacı olarak katıldı. Kızılçay, örneklerle yaptığı sunumunda, stresten arındırılmış bir hayatın imkansızlığına işaret etti.

 

Stresle etkin biçimde mücadele edebilmenin önemli olduğunu belirten Kızılçay, “Hayattan beklentilerimizi ne denli yüksek tutarsak, stresi de hayatımıza o oranda buyur etmiş oluruz.

 

İnsanın her zaman çevresindekiler tarafından sevilip kabul görmesi mümkün değildir. Eğer biz toplum içerisindeki davranışlarımızı, çevremizdeki herkesin bizi sevip değer vermesi doğrultusunda koşullandırıp, etrafımızda bir sevgi çemberi oluşturmaya yönlendirirsek, bu gayretimizin hüsranla sonuçlanacağını da önceden kabullenmemiz gerekir. Şu bir gerçek ki bakış açıları ve değer yargıları, kişiden kişiye farklılıklar gösterir.

 

Bu durumda, düşünce frekansımız ve kişisel beğenilerimizin uzağındaki insanlardan, bizi benimsemelerini beklememiz, bir stres girdabının içerisine sürüklenmemiz sonucunu da beraberinde getirecektir.” diye konuştu.

 

Üstlenilen görev ve sorumlulukları, mükemmel biçimde yerine getirme isteğinin de başlı başına stres kaynağı oluşturduğunu vurgulayan Kızılçay, kişinin çalışma yaşamı boyunca, üst düzey performans sergilemesinin imkansızlığına dikkat çekti. Stresin, günlük yaşamın doğal bir parçası olduğunu ifade eden Kızılçay, stresin esiri olmanın yanlışlığı kadar stresten uzak bir yaşam özlemi içerisinde olmanın da yanlış bir tutum olduğunu belirtti.

 

Stresle başa çıkmanın çeşitli yöntemleri bulunduğuna değinen Kızılçay, bu yöntemleri de ‘fiziksel ve zihinsel gevşeme’, ‘olumlu bir tutum geliştirme’ ve ‘olumlu bir yaşam tarzı benimseme’ olarak sıraladı. Konferansın sonunda, katılımcılara fiziksel ve zihinsel gevşeme yöntemini de uygulatan Kızılçay, kendisiyle barışık, fiziksel ve zihinsel yeteneklerinin farkında olan bireylerin, stresle mücadelede çok daha başarılı olduklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.