Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesiyle beraber internet üzerinden sevgili bulmak artık fazlasıyla kolay.

Gelişimle beraber sevgili yapmanın yolu oldukça kolaylaşmış durumda, her hangi bir arkadaşlık sitesine giriyorsunuz üye olup basit bir profil, bir kaç fotograf ve belkide kendinizden fazlasıyla uzak olan gerçekle pekişmeyen biyografinizi oluşturup yayınlıyorsunuz.

Ardından onlarca insan ilgili ilgisiz yüzlerce mesaj atıyor, özellikle futursuzluğun, libidonun tavan yaptığı bu sitelerden sevgili olmakta bulmakta çok kolay.

Sevgili derken tabiki sanal ve mesaj sevgililiği.

 Günümüzde internetin gelişimiyle beraber iletişim yöntemleri basite indirgendikçe bunların başındada oldukça kolay ve hızlı olan mesajlaşmak başta gelir oldu. İletişim ve sıcak sohbetlerin genelde kısır kalabildiği bir ortam sanallık.

Bir çok kişi bu tarz sitelerde eş arıyor oldu. O kadar rağbet görüyorki, eğitim düzeyi yüksek olan kişiler dahi arkadaşlık sitelerinin müdavimleri arasında.

Hal böyle oluncada asosyalliğin dibine vurulduğu bir sistemin çoğunluğu gözler önüne serilmiş oluyor. İlginçtirki evli olan çiftlerin dahi ayrı ayrı odalarda kimisi bilgisayar başında, kimisi ellerinde telefon arkadaşlık ve sözüm ona sosyal sitelerde kendilerine sevgili aradıkları veya flört içerisinde oldukları da görülüyor. (Ki bu durum başıma bir zamanlar gelmedi değil, ilerleyen zamanlar içerisinde bazı yaşadığım olaylar hakkında ufak tefek örnekler vererek yazılarımda dile getirmeye değineceğim, okudukça hayretler edeceğinize şüphem yok…) 

Kişilerin yaşamış olduğu sorunları çözmek yerine karmaşıklığın ve çözümsüzlüğün içinde batağa saplanmış gibi çırpındıkça da hepten batan bir ortam yaratılarak, gerçekleri görmezden gelerek çözüm üretmeksizin yaşadıkları bir ortam oluşturuyor olmaları, hem samimiyetsizliği hemde aldatma oranlarını arttırmaktadır. Genelde kişiler ailelerinde veya eşlerinde yaşadığı sorunlardan kaçmak veya cinsel hayalarında renklilik, farkındalık oluşturabilmek adına internet ortamında sevgili arayışlarına çıkıyor olmalarıdır.

Tabiki bir çok kişi gerçek kimliğini ve özelliklerini saklayarak bu tarz sitelerde kendilerine yeni kimlik arayışı içerisinde oluyorlar. Çok nadir olsada, yinede kendi kimliği ve özgüveniyle çıkanlarda yok değil aralarında, fakat, oldukça az bir kitle olarak.

Bu tür sitelerde sevgili arayışı seçmece oynar gibi bir biri ardına devam edip duruyor. Bitmeden usanmadan bugün biri, yarın ötekisi, diğer gün bir başkası. Olmadıysa basit bir engel, nasıl olsa yerine daha binlerce aday varken. Tüketilen samimiyetsizlikler, bitirilen hayatlar, havada savrulan sevgi sözcükleri, aşklar, sevgiler, yalanlar dolanlar. 

Sonuçmu ? 

Samimiyetsizlik.

Yabancılaşma. 

Yobazlık.  

Yalancılığın Sadakatin Güvenin olmadığı bir dünya. 

İnternet ortamındaki ilişkiler emek harcanmadan çok kolay tüketiliyor.

 Gerçekte aradığının ne olduğunu bilmeden, herkesin birbirine yalanlarla kurulmuş bir gerçeklik yaratma çabasına giriyor.

Bir çok kişinin gerçekten yüreğinin bir parçasını koyanların büyük yaralar aldığı basit bir sanal alem olmaktan bir adım öteye gidemiyor. Nedeni ise, gerçekte kimse ne kendini tanıyor nede ne aradığını bilmiyor. Sahte ilişkiler içerisinde, sahte kimlikleriyle sanki “VARMIŞ” lar gibi yaşamaya çalışıyor olmaları. 

İşte bu durumlarda, sanal alemin, interneti kötüye kullanmanın, teknolojiyi ne kadar yanlış anladığımızı, sadakatsizliği, güvenin olmadığı bir dünya içerisinde hapsederek sistemin ne kadar sağlıksız olduğunu da gözler önüne sermiş oluveriyor…

Sonuç mu? 

Sanal alemde yaşanılan ilişkiler ne kadar sağlıklı olabiliyor’sa…

Önceki İçerikMoğollar – Yolum Seninle (Sevmek Zamanı)
Sonraki İçerikKahve Maskesi Tarifleri
Geçmiş, Şimdi, Gelecek, Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Hayatımızın Kıymetini Bilelim.

1 Yorum

  1. Selamlar.
    Başlığınızı çok beğendim gerçekten, “Sanal alemde yaşanılan ilişkiler ne kadar sağlıklı olabiliyor’sa…” kısa bir süre önce birisiyle tanıştım, malum internet üzerinden.

    Tabii sanal ortam canım cicim zamanı kısa sürdü çünkü amaç farklı, istediklerini vermeyince gerçek yüzü ortaya çıktı, gün geçtikçe çirkefleşti, terbiyesizlikler diz boyu, fakat tanışma ve birliktelik sürecinden fazla ayrılık süreci yaşıyoruz. Hoş başta karakterini belli etmişti ama benden kaynaklandı, belki dedim.

    Karakteri iyi olan biriyle beraber olun, nereden tanıdığınız önemli değil. Ve mutlaka yüreğinize ses verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.