Akşam saatleri, yemekler yendi, çaylar demlendi, çerezler hazırlandı. Çekirdek, fındık, fıstık derken ortaya ceviz çıkıverdi. İşte orada durun, cevizin faydaları saymakla bitmiyorken bilincinde olup yiyin istedik. O yüzden de sizin için cevizin faydaları yazımızı derledik.

 

Ceviz, süt halindeyken reçele dönüşebilen, olgunlaştığında en besleyici yemişlerden bir tanesi olan enfes bir yiyecek. Hayatınızın tüm noktalarına cevizi pıt diye entegre edebilirsiniz. Örneğin sağlıklı besleniyorsanız ara öğünlerinizde mutlaka ceviz yemelisiniz, beslenmenize çok fazla dikkat etmiyorsanız bile ceviz yiyerek cevizden çok fazla yararlanabilirsiniz.

Peki cevizin faydaları, bu cevizin yararları nelerdir?

O halde hemen anlatmaya başlayalım.

saglik-deposu-cevizin-faydalari-2

Kalbi ve kalbe giden damarları korur, kollar: İçerdiği Omega-3 yağ asidi ile balıktan sonraki en önemli Omega-3 kaynağı. Bu nedenle kalbe giden damarları koruyor, kalbi sağlıklı kılıyor.

Aynı zamanda damarlarda birikmeye başlayan kötü kolesterolü de defettiği biliniyor. Eğer her gün 1 tatlı kaşığı dövülmüş ceviz yerseniz de kolesterolünüz sağlıklı bir seviyeye ulaşıyor.

Diyabet konusuna bir çözüm getirir: Cevizin bir diğer en önemli özelliği ise diyabet ile savaşması. Tip 2 diyabet konusunda oldukça yardımcı olan ceviz, kalp damar sağlığını koruması nedeniyle de diyabete yardımcı olmuş oluyor.

Kemikleri güçlendirir: Ceviz aynı zamanda bir kemik güçlendirici olarak da görev alır. Bunu da içerdiği değerli vitamin ve minarellere borçludur. Özellikle menopoz ve andropoz sonrası görülen kemik erimesi sorunlarına karşı birebirdir.

Kilo verdirir: Ceviz, daha önce de bahsettiğimiz gibi kilo verme sürecinde de yardımcıdır. Çünkü içerdiği Omega – 3 ve doymamış yağlar nedeniyle sizi tok hissettirir, ara öğün olarak tükettiğinizde bir sonraki öğünde çok daha az yemenize yardımcı olur.

Cildi güzelleştirir: Cildinizin güzelliğini cevize borçlu olmak istemez misiniz? Ceviz, yine içerdiği yağlar nedeniyle cilt yapısını besler, esneklik kazandırır ve doğal olarak parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu nedenlerden dolayı kırışıklık karşıtı olarak da çalışır.

Hafızayı güçlendirir: Kendisi zaten beyne benzediği için ve genellikle meyve ve sebzelerde insan vücudunda benzediği organlara iyi gelme bir durumu olduğu için ceviz de beyne benzeyen yapısı ile hafızayı güçlendirir. Bunun asıl nedeni de tabii ki tıpkı balıkta olduğu gibi sahip olduğu besleyici ve geliştirici bir yağ olan Omega-3’tür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.