Polikistik Over Sendromu

0
198

Polikistik over sendromu (pco) daha çok 35 yaş altı kişilerde görülen bir hastalıktır. Sıklıkla genç kızlarda görülmektedir. Ovaryum da küçük iyi huylu over kistlerine verilen isimdir.

Hipofiz ön lobundan salgılanan LH ve FSH feedback mekanizması bozulması ve anormal şekilde artması sonucu oluşmaktadır. Bu hormon düzeylerindeki artış adet dönemlerinde menstüral döngünün düzensizleşmesine sebep olmaktadır.

Polikistik over sendromu menstural düzensizlik sonucu testosteron hormonunda artış görülmektedir. LH artışı sertoli hücrelerinden testosteren üretimi arttırır. Androjenler kilo kaybına ve kıllanmaya neden olmaktadır. Erkek tipi bölgelerde kıllanmaya hirsutism denmektedir.

Polikistik over sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromunun belirtilerinden en önemlisi adet düzensizliği ve LH artışına bağlı olarak artan testosteron hormonuna bağlı kıllanmalar, kısırlık, kilo artışı ve cilt akneleridir.

Polikistik over sendromunda ultrason görüntüsüne bakıldığında yumurtalık hacminin attığı görülür. Yumurtalıkta ovul asyön olmayan anovule kistler görülmektedir.

Polikistik Over sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromunun tedavisinde iki yol izlenir izlenebilecek yollar kişinin çocuk sahibi olmak isteyip istememesine göre değişmektedir. Eğer çocuk sahibi olmak istemiyorsa işimiz nispeten daha kolay olmaktadır. İlk önce hormonal takviyelerle adet düzensizliği sorunu çözülür. 

Menstural siklus düzenli değilse rahim kanserleri riski çok artmaktadır. Androjenlerin etkilerini ortadan kaldırmak için inhibitör madde olan antiandrojenler kullanılarak kıllanmanın da önüne geçilmektedir. Bu ürünlerin başında korunma amaçlı kullanılan doğum kontrol hapları gelmektedir eğer doğum kontrol hapları kullanılmaksızın epilasyon ile tüyler uzaklaştırılırsa işlem başarısız olur. Polikistik over sendromlu hastalarda insülin takviyesi yapılmalıdır.

Polikistik over sendromu olan hasta çocuk sahibi olmak istiyorsa haplar yardımıyla yumurtlama yapılıp tüp bebek yöntemiyle sağlıklı çocuk sahibi olabilmektedir. Polikistik over sendromlu hastalarda %80 oranla sorunsuz yumurtlama sağlanmaktadır.

Polikistik Over Sendromlu hastalarda kesinlikle insülin kontrolünde diyetisyen eşliğinde kilo kontrolü yapılmalı uygulanacak olan diyette kilo kontrolü ile hormonal düzen sağlana bilmektedir. Bazı durumlarda sadece kilo kaybı hastaların hormanal dengesinin korunmasında ve başka herhangi bir ilaç kullanmadan Polikistik Over sendromu kendiliğinden düzene girmektedir.

Polikistik Over Sendromundan korunmak için kilo kontrolü son derece önemlidir.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.