Pazı Sarma Tarifi

0
208

Pazı sarmayı daha önce denemeyen yoktur! Bugün sizler için yemek tariflerimiz arasından Pazı Sarma Tarifi‘ni Hanım Bacı Şefimiz ile beraber püf noktalarını ve yapılış aşamasını hazırladık.

Sizde oldukça kolay ve pratik olan pazı sarmayı mutfağınızda kolaylıkla yapabilir sofralarınıza lezzet katabilirsiniz.

Malzemeler

– Pazı,

– Pirinç,

– 100 gram kıyma,

– Domates,

– Tuz,

– Karabiber,

– Pul biber, maydanoz ve taze nane.

Sos İçin

– krema, tuz, limon suyu

Tarifi

İlk olarak bir tencereye suyumuzu ekliyoruz daha sonra kaynamaya bırakıyoruz.

Suyumuz yeterli ölçüde kaynadığında bir demet pazıyı kaynayan suyun içerisinde bekletiyoruz ve ardından alıyoruz kaynayan suya biraz buz ekliyoruz biraz bekliyoruz ve bir demet pazıyı tekrar buzlu tencerenin içerisine bekletip çıkartıyoruz.

Daha sonra soğanı, maydanozu, domatesi ve taze naneyi küçük küçük doğrayıp baharatlar ile beraber kıymanın içerisine ekliyoruz. Beklettiğimiz pazıları sırayla tahtaya sererek ortasındaki kalın sapları yanlamasına kesiyoruz ve bıçağın arka kalın kısmıyla eziyoruz.

Daha sonra hazıladığımız içi iyice karıştırıp, biraz alıp pazıya ekleyerek sarıyoruz. Bu işlemi bir kaç defa gerçekleştirdikten sonra bir soğanın yarısını ikiye bölüp tencerenin içerisine koyuyoruz.

Daha sonra tencerenin ebatında tabağı ters çevirip koyuyoruz daha sonra üzerine sardığımız pazıları ekliyoruz ve üzerine biraz tuz ve yağ ekleyip üzerini kapatacak şekilde su ekliyoruz.

Daha sonra tekrar bir tabakla ters çevirip ağzını kapatıp bekletiyoruz. Daha sonra kremayı tavaya ilave ediyoruz daha sonra tuz limon ve karabiber ve  ekliyoruz ve içine pişmiş pazıları ekleyip kızartıyoruz. Yeterli kıvama gelince pazılarınızı servise sunabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.