Palamut Balıklı Yeşil Salata

0
359

Balık salatamız için istediğiniz pişmiş balık ve uygun yeşilliklerin olması yeterli.

Yapacağınız balık salatasını ister yeni pişirmiş olduğunuz balıkla veya daha önce pişirmiş fakat fazla kalmış olan balıklarınızlada yapabilirsiniz.

Balık salatası tarifimizde belirli bir ölçü bulunmamaktadır, balık miktarı ve malzemeleri damak zevkinize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Biz tarifimizde palamut balığı kullanıyoruz, dediğimiz gibi sizler dilediğiniz balığı kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Balık (palamut)

Taze Soğan

Kırmızı Soğan

Dere Otu

Roka

File Badem

Kara Biber

Lavaş Cipsleri

Sos Malzemeleri 

Sızma Zeytinyağı

Sıkma Limon Suyu

Sirke

Kırmızı Toz Biber

1 Diş Sarımsak

Nar Ekşisi

Hardal

Sirke

Tuz

Tarifi

Temizlenmiş ve dilimlenmiş palamut balığını bol kızgın yağdakızartıtıktan sonra kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzdürelim

Kılçıklarını ve derilerini ayıkladıktan sonra dilediğiniz boyutta parçalara ayıralım. Soğuması için bir tarafta beklemeye aldıktan sonra salata için hazırlık yapabiliriz.

Hazırladığımız yeşillikleri temiz bir şekilde yıkadıktan sonra kurutup, dilediğimiz boyutta kesebiliriz. Kırmızı soğanı temizledikten sonra piyaz şeklinde doğruyoruz.

Sosu yapmak için ise, sızma zeytinyağı, sıkma limon suyu, nar ekşisi bir diş sarımsak, sirke, kırmızı toz biber, hardal ve tuzu karıştırıcı ile çırpıp karıştıralım.

Salata tabağımıza lavaş cipslerimizi serelim ve üstüne hazırlamış olduğumuz yeşillikleri yayalım. Üzerlerine parçalara ayırdığımız palamut balıklarımızı ilave edelim, üzerlerine file badem ve karabiberimizi serpelim.

Hazırlamış olduğumuz salata sosumuzu salatamızın üzerine gezdirerek dökebiliriz. İnce kıyılmış dere otlarını serpiştirip karıştırmadan bir saat civarı kadar dinlenmeye alalım. Dilerseniz kasenizden, dilersenizde ayrı tabağa alıp servis yapabilirsiniz. 

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.