Uzun yaz günlerinde oruç tutarken, çoğu zaman tahammül aralığı daralıyor ve eskiden hiç tepki verilmeyen birçok şeye sinirleniliyor, tahammül edilemiyor.

Çoğu zaman bu durum şeker düşmesinden ve susuzluktan kaynaklansa da bazı yiyeceklere sahurda ve iftarda daha çok yer vererek kendimizi bu durumlara düşmekten alıkoyabiliriz.

Oruç tutarken tahammüllü olabilmek için öneriler:
1. Şeker oranı yüksek yiyecekler sahurda yenilmemelidir

Beyaz sofra şekeri katılmış yiyeceklerden başka, beyaz unla yapılmış pide, börek, kek, kurabiye ve pirinç sahurda tüketilirse vücut bunların içindeki şekeri çok hızlı kullanır ve gün içinde şeker düşmesini daha çok yaşayarak daha sinirli olursunuz.

 

2. Şekeri yüksek yiyecekler sadece unlu yiyecekler değildir

Çok masum gördüğümüz meyveler bağışıklık sistemimizi iyileştiriyor, içindeki lifler bağırsaklarımızın dostu ancak unutmamak gerekir ki meyvenin içindeki şeker, bildiğimiz sofra şekerinin ikiz kardeşi. Yani eğer meyve yerken porsiyon kontrolü kaybederseniz o da gün içinde şekerinizi daha çok düşürür hatta kilo almanıza neden olur.

Meyveyi iftarla sahur arasında yemek daha doğrudur. Beraberinde badem veya yoğurt tüketirseniz metabolizmanızı çalıştırır ve daha uzun süre tok tutar. Ayrıca ekşi ve koyu renkli meyveler kan şekerini daha az etkiler.

 

3. Sahurda akşamdan kalan yiyecekler tercih edilmemelidir

Çünkü iftar yemekleri yağlı, tuzlu ve bol karbonhidratlı olur bu durumda gün içinde daha çok susarsınız ve daha tahammülsüz olursunuz. Sahurda illa ki kahvaltı yenmelidir.

 

4. Yoğurt ve süt iki mucize yiyecektir

İçeriğinde hem karbonhidrat hem protein hem de yağ vardır. O nedenle kan şekerini dengeler. Sahurda kahvaltı yapıp üzerine bir kase yoğurt yediğinizde gün içinde daha rahat olursunuz ve daha az sinirlenirsiniz.

Çünkü yoğurdun ve sütün içindeki laktik asit vücudu gevşetir.

 

5. Omega -3 oranı yüksek yiyeceklerin damarları koruduğunu sinirleri gevşettiğini biliyoruz

Ceviz, fındık, semizotu, balık yağı bu yiyeceklerin başında gelir. Sahurda yiyeceğiniz kahvaltıya ek olarak 3 bütün ceviz veya 10 tane badem ya da 5-6 tane fındık hem mide boşalma zamanınızı uzatır daha tok hissettirir hem de damarları yumuşatır, kolesterolü düşürür.

İftar sofralarınızda bol yeşil yapraklı semiz-otu, ıspanak, maydanoz da bu açıdan faydalı olur.

 

6. Yeteri kadar su içmek dolaşımın hızlanması açısından çok gereklidir

İyi dolaşım iyi boşaltımı iyi boşaltımda daha sağlıklı bir vücudu ve sağlam sinirleri işaret eder. Susuzluğu artıran çay, kahve, limonata, şerbet, şekerli hazır meyve suları, tuzlu şalgam sularından muhakkak uzak durun.

Her sofranızda mutlaka su ve ayran olsun. Eğer tansiyon, kalp, böbrek rahatsızlığınız yoksa iki şişe maden suyu da günlük terle kaybettiğiniz elektolitleri yerine koyar.

 

7. Yeterli ve doğru lif alımı

Sadece bağırsakların iyi çalışması için değil aynı zamanda hızlı kan şekeri düşmesine karşı da vücudu korur bu durumda kişi daha az sinirlenir ve tahammüllü olur.

Lif oranı yüksek yiyecekleri de baş tacı yapmak gerekir; kabak, yeşil fasulye, bamya, barbunya, enginar, kivi, kayısı, armut, marul ve kurubaklagiller bunlardan bazılarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.