Anne rahmine düştüğümüzden itibaren başlayan insan sağlığının her aşamasında, korunmasında ve iyileştirilmesinde en önemli unsurların başında gelir. 

Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme herkes için gerekli iken, özellikle de çocuklar için gereklidir; çünkü bu dönemde kazanılan beslenme alışkanlıkları yaşam boyu onları bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Özellikle büyük şehirlerde olmak üzere okula giden öğrenciler trafikten dolayı her gün ağır bir süreçten geçiyor. Beslenme açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu okul çağındaki çocuğunuzun kahvaltı etmeden okul gitmemesi gerektiğidir. 

Okul çağındaki çocuklarda sağlıklı ve dengeli beslenme okuldaki, başarılarını ve aktif olmalarını sağlıyor.

Okula giden çocuğunuz ana öğünlerden en az birini ve 2 ara öğünü okulda geçirmek zorundaysa bu konuya biraz daha itinalı davranılmalı, yanıda götürebileceği, sağlıklı menüler yapılmalıdır.

Okul Çağı Çocuklarının Beslenmesindeki Önem

Aileler kendi beslenme alışkanlıklarıyla da çocuklarına örnek teşkil etmelidir.

Okulda veya evde dinlenirken, ders çalışırken açlık hissedildiğinde yenen yiyeceklere özen gösterilmelidir. Örnek olarak şekerli besinler, cips, yağlı ve tuzlu besinler, gazlı içecekler yerine ayran, süt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze meyve suyu ve kuru meyvelerin yenmesine dikkat edilmesi çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından önemlidir.

Açıkta satılan yiyecekler, güvenilir ve temiz değildir. Bunun haricinde, özenli bir şekilde korunmadıkları için bozulma riski taşırlar. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan yiyeceklerin satın alınmaması gerekir. .

Okul Çağı Çocuklarının Beslenmesindeki Önem

Okul çağındaki çocuklar yavaş fakat sürekli bir büyüme gösterirler. Büyümenin sürekliliği için, günlük alınması gereken enerji ve besin öğelerinin de yeterli düzeyde olması gereklidir. 

Özel bir besin diyetine gerek yoktur, evde pişen bütün yemekler çocuğunuz için uygundur fakat anne babadan farklı olarak tüketmeleri gereken miktar farklıdır.

Bazı okullarda öğle yemekleri tabldot biçiminde yapılmaktadır. Bazı okullardaysa kantinlerde hazır yiyecekler olmaktadır. Eğer okulda yemek verilmiyorsa ve çocuk yemek saatini okulda geçirecekse anneler çocuklarının yanına alacakları sağlıklı yiyecekler hazırlamalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme ancak besinlerdeki çeşitlilik ile mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.