Oğlak Burcu Özellikleri

0
291
oglak-burcu-ozellikleri

Oğlak Burcu (23 Aralık – 20 Ocak)

Yönetici Gezegeni: Satürn

Türü: Dişi, Negatif

Grubu: Toprak, öncü

Simgesi: Bu burcun simgesi soylu duruşu olan güzel bir keçi, daha doğrusu yavrusu oğlak. Çok yükseklere zıplayabilen, hareketli bir hayvan bu. Oğlak burcu insanlarının yükseklik arzusunun ve hayatta başarılı olabilme yetilerinin bir simgesi olabilir bu özellik.

Keçinin boynuzlarından dolayı da savaşçı bir yanı var bu burcun. Bir diğer özelliği bu hayvanın sakalı olması, yani bir çeşit bilgelik de söz konusu. Mitolojide dev Titan’lar-dan kaçarak Nil nehrinin sularına dalan ve bir anda balığa dönüşen bir keçiden söz edilir. Zaten Oğlak burcunun simgesi olan keçinin kuyruğu balık biçimindedir. Ki bu da bu burcun toprak grubu özelliklerinin yanı sıra şaşırtıcı bir biçimde su grubu özellikleri de taşıdığına işaret ediyor.
Onu anlatan sözcükler: Hırslı, çalışkan, maddiyatçı, geleneksel, temkinli, depresif, gerçekçi, pratik, konformist, yönetici, tutkulu, sorumluluk sahibi, alaycı, otoriter, seçici, güvensiz, kendine yeten, kararlı, tutkulu, çelişkili

Rengi: Koyu kahverengi, nefti yeşil

Uğurlu günü: Cumartesi

Uğurlu sayısı: 8

Uğurlu çiçekleri: Kadife çiçeği, kamelya, menekşe

Uğurlu kokuları: Fulya, nergis

Vücutta yönettiği yer: Dizler, deri, kemikler, dişler

Ağaçları: Çam, karaağaç, porsuk ağacı, söğüt, kavak

Bitki ve baharatları: Kenevir, karakafes, peygamberçiçeği, köknar

Gıdaları: Et, patates, arpa, pancar, ıspanak, muşmula, soğan, ayva, nişastalı besinler, makarna

Hayvanları: Keçi ve çatal tırnaklı hayvanlar

Ülkeleri: Hindistan, Meksika, Afganistan, Makendonya, Tibet, Arnavutluk, Bulgaristan, Litvanya, Hırvatistan kıyıları

Şehirleri: Oxford, Mexico City, Port Said, Brüksel, Bükreş, Canberra, bütün kentlerin yönetim merkezleri

Karakteristik özelliği: İnatçılık

İdeali: Yükselmek, başarılı olmak

Hatası: Merak

Uğurlu taşı: Oniks.

Kitapları: Aynı anda hem dramatik hem de geliştirici olan kitapları severler. Kendilerini daha iyi hissetmeye ve keşfetmeye ihtiyaçları vardır, bu yüzden Irvin Yalom’un kitapları veya psikiyatri kitapları tam onlara göredir.

Filmleri: Aynı anda hem dramatik hem de geliştirici olan filmleri severler. Kendilerini daha iyi hissetmeye ve keşfetmeye ihtiyaçları vardır.

Müzikleri: Aslında bir Oğlak insanı yeni yetmeliğinde dinlediği müzikler neyse hayatı boyunca onları dinler. Zaten o zamanlar kendisi pek olgundu ve ciddi şeyler dinliyordu, o yüzden büyüdükçe gençleşir ve o müzikleri ne yazık ki geç keşfeder, bir daha da peşlerini bırakmaz. 80’lerin popuna bayılır.

Televizyon alışkanlıkları: Ally McBeal, I Claudius… Komedi ya da dram fark etmez ama mutlaka kaliteli olmalı.

Zodyak’ın onuncu burcu, disiplin, sorumluluk duygusu ve ders verici nitelikleriyle tanınan Satürn gezegeninin çocukları Oğlak’lar.
Astrolojide onuncu ev, dünyevi başarılar ve kariyerle yakından ilgilidir.

Hırsıyla toplumsal basamakların en üst katmanlarına tırmanmayı seven Oğlak burcunun onuncu evi yönetmesi de elbette tesadüf değildir.

Bir toprak grubu olan Oğlak öncü nitelik taşır. Bu özellikler Oğlak burcunun karakteristiğini çizer.
Bay-Bayan Mesafe

Oğlak Zodyak’ın en tutarlı belki de en ciddi burcudur. Bu bağımsız, kaya gibi karakter pek çok değerli özelliğe sahiptir. Genel olarak Oğlak’lar, güvenli, iradesi güçlü, duygusuz, zeki, pratik, sorumluluk sahibi, çalışkan, muhafazakârdır. Aşırı uçlarda düşünen ve yaşayan insanlara şüphe ile yaklaşır. Kendileri için hedefledikleri yol ne kadar uzun olursa olsun ve ne kadar sürerse sürsün amaçlarına ulaşıncaya dek ipin ucunu bırakmazlar. Üstlendikleri her işi sorumlulukla ele alan, güvenilir insanlar ve çalışanlardır. Onlar Koç, Aslan, Yay gibi daha öncü, yaratıcı sayılan burçların başlattıkları projeleri sonlandırmayı başaran insanlardır. Bu nedenle çalıştıkları yerin kısa zamanda gözdesi olurlar.

 

Kendi değerini yaratan insan

Oğlak’lar kendi kendilerini yaratırlar. Hem kendileri hem de başkaları için yüksek standartlar koyarlar. Becerikli, kararlı yöneticiler olurlar. Kendilerini eleştirirken dürüsttürler ya da en azından olmaya çalışırlar. Üstlerinin disiplinli olmasını ister, bu disipline saygı gösterir ve altlarında çalışanlardan da aynı saygıyı beklerler. Yöntemlilikleri, eğilmezlikleri, inatçılıklarıyla her türlü zorluğa dayanır, ailelerini ve işlerini kendi ihtiyaçlarının önüne koyarlar. Başkaları çoktan işi bırakıp gittiğinde ya da yoldan çekildiğinde onlar kalır ve uzun süreli çalışmalarıyla amaçlarına erişirler. Pratiklik yeteneklerini hırslarıyla birleştirip, her türlü projeyi gerçekleştirecek bir kapasiteye sahip olurlar. Bu nedenle daima aranan, yüksek ücret verilen çalışanlar olurlar. Amaçlarım gerçekleştirmek için sıkı planlar yaparlar. Bu amaçlarının arasına zengin olmak da dahildir. Cimri değil ama ekonomiktirler, minimum çaba ve harcama ile büyük sonuçlara ulaşabilirler. Organizasyon yetenekleri nedeniyle aynı anda birkaç proje üzerinde çalışabilirler.

 

Adil ve talepkâr

Otoriteye saygı duyarlar. Ancak yüksek mevkilere eriştiklerinde; çalıştıkları alanda o işten doğrudan sorumlu olanların fikirlerini de duymak isterler. Yüksek bir otorite figürü olduklarında, altlarında çalışanların da kendi gösterdikleri disiplini göstermelerini ve görevlerini en yüksek standartlarda gerçekleştirmesini beklerler. Hem adil hem de talepkârdırlar. Oğlak’lar şirketin en eğlenceli insanları değillerdir. İçe kapanıklıkları, tutuculukları, yenilikten çok geleneğe önem verişleri, mizahtan yoksun oluşları onları en sevilen şahsiyet yapmaz. Ayrıca az çok kötümserliğe, melankolikliğe eğilimleri vardır. Oğlak eğer özel hayatında, amaçlarında başarısızlığa uğrarsa melankoliye kapılabilir. Ekstrem durumlarda, bu eğilimleri onu depresif bir insan yapar. Vecit bir mutlulukla perişan bir depresyon sarkacında gidip gelir. Bu durumun sürmesi halinde, yardım almalıdırlar. Bu nedenle birçok Oğlak saatlerini meditasyonda harcar ve bu tür duygularını kontrol altına almaya çalışır. Ruh halindeki değişikler nedeniyle biraz kaprisli görünürler. Şaşırtıcı bir biçimde önce neşeli, sonra sessiz, içe dönük olabilirler. Oğlak’lar bazen hiç beklenmeyen konuşma patlamaları yapabilir, mantıksız sözler söyleyebilir ve bu halleriyle her şeyi mahvedebilirler. Bazılarında bu karakteristik hayli fazladır. Yine Oğlak’larda, beklenmeyen bir başka özellik de doğaları şüpheci, gerçekçi olmasına karşın okültizme, gizemli şeylere duydukları ilgidir.

 

Rakiplerine tuzak kurarlar

Bazen çok kurnaz olabilirler. Derin düşünürler, en güvenilir seçeneğe karar vermeden önce bütün olanakları araştırırlar. Mükemmel bir hafızaya sahiptirler. Bilgiye karşı doymak bilmez ancak yöntemli bir açlıkları vardır. Rasyonel, mantıklı, net fikirlidirler. Konsantre olma yetenekleri mükemmeldir. Tartışmalardan hoşlanırlar çünkü tartışmalar onlara zekâlarını gösterme imkanı tanır. Tartışma sırasında hasımlarını, tuzaklarına çeker ve sonra onları mantıklarıyla mahcup duruma düşürürler. Kişisel ilişkilerinde sık sık rahatsız bir halleri vardır. Ben merkezci olduklarından, tanımadıkları insanlara karşı şüpheci ve ihtiyatlı davrandıklarından, başkalarının işine karışmaktan ve başkalarının onların işine karışmasından hoşlanmadıklarından onları anlamayacak insanları kendilerine çekerler.

 

Güçlü düşman

Rasgele tanıdıklarla diplomatça, taktik güderek konuşurlar. Ağızları da son derece sıkıdır. İyi arkadaşlıklar kurarlar, arkadaşlarına da sadıktırlar ama daha sonra acılaşabilir, güçlü düşmanlar haline gelebilirler. Bazen karşı cinse soğuk davranıp, sevgi ırmaklarını temkinli bir akışa bırakarak, sınava tabi tutarlar. Sevdiklerinin evlilik için doğru kişi olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Evlendiklerinde sadıktırlar ancak kıskançlığa eğilimleri vardır. Birçok Oğlak hayat boyu aynı kişiyle evli kalır. Oğlak’lar matematik, para piyasası ve müzikle ilgili alanlarda meslek seçerler. Ekonomist, finansçı, banker, spekülatör, yönetici ve emlakçı olabilirler. Uzun vadeli, planlama, çok çalışma gerektiren projelerde başarılı olurlar. Bürokratlıkta da iyidirler. Tartışma yetenekleri ve diyalektik sevgileri onları iyi birer politikacı da yapar. Özellikle personel üyeleriyle fazla yakınlık geliştirmeden, yönetimde ve organizasyonda yetki sahibi olabilecekleri eğitim kurumlarda çalışmaktan hoşlanırlar ve mükemmel öğretmen olurlar. Eğer ellerini kullanarak çalışıyorlarsa mühendis, çiftçi ve inşaatçı olmaları da mümkündür. Bazı Oğlaklar eğlence dünyasında da kariyer yapabilir.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.