İş hayatı, haftanın en az 5 gününü aldığı için, hayatımızın çoğunu kaplıyor.

Çalışmadığımız zamanlarda da zihnimizi ve bedenizimi dinlendirebilmek adına hareketsizliği tercih eder hale geliyoruz. Ofis hayatı bir çok insanı fiziksel ve psikolojik olarak negatif yönde etkileyebiliyor.

Bunun önüne geçebilmek adına size, ofis hayatında uygulayabileceğiniz çeşitli esneme ve spor hareketleri önereceğiz.
Ofis hayatı, genellikle haftanın 5 günü, günde en az 8 saatinizi aldığınızı düşünürsek, tüm vaktinizi ofis sandalyenizde ya da trafikte geçiriyorsunuz. Ofis çalışanlarından en çok duyduğumuz şikayetler de boyun ve sırt ağrıları ile ilgili oluyor.

Bilgisayar ve masa başında geçirilen zaman, aslında bedenimizin hareketsiz kalmasına sebep olduğun için çeşitli ağrılara sebep olabiliyor. Bunun için size önereceğimiz hareketleri ofiste 5 dakikanızı ayırarak yapabilirsiniz.

 

Esneme hareketleri, vücudunuzdaki kan akışını hızlandırarak beyninize ve kaslarınıza taze oksijen iletilmesini sağlar.

Bu da hem strese karşı hem de kas ağrılarına karşı sizi korumuş olur. Bu yüzden ofiste esneme hareketleri yapmak çok önemli.

 

ofis_esneme_hareketleri-1

Ofiste Boyun Esnetme Hareketleri

Ofiste, özellikle bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız boynunuzun mutlaka güçlenmeye ve esnemeye ihtiyacı var demektir.

Bunun için, sandalyenize dik oturun ve derin bir nefes alın. Başınızı sağa yatırın.

Hareketi yaparken yüzünüz karşıya bakmalı. İçinizden 10’a kadar sayın. Sonra başınızı dik olarak kaldırın. Yine derin bir nefes alın ve sola doğru başınızı yatırın. 10’a kadar sayın. Hareketi yaparken gözlerinizi kapatabilirsiniz.

 

 

ofis_esneme_hareketleri-2

Ofiste Omuz ve Sırt Esnetme Hareketleri

Yanlış ya da sürekli oturmaktan kaynaklanan ağrılardan kurtulmak için, mutlaka bir kaç saatte bir sırt ve omuzlarınızı esnetmelisiniz.

Sürekli oturmak hem omurga duruşunuzu bozabilir hem de sırt ve bel ağrılarına sebep olabilir. Aynı zamanda kan dolaşımı bozukluklarına da neden olduğu biliniyor.

Ofiste omuz ve sırtınızı esnetmek için, kollarınızı başınızın üstünde dik duracak şekilde kaldırın. Bu hareketi yaparken dik bir şekilde oturabilir ya da ayakta durabilirsiniz. Kollarınızı birleştirip iyice gerdikten sonra, derin bir nefes alıp sol tarafa doğru hafifte yatın.

Ardından başlangıç pozizyonunuza geri dönün.

Sonra yeniden derin bir nefes alıp, sağ tarafa doğru hafifçe yatın. Bu hareketi yaparken dik duruşunuzu bozmamaya özen gösterin.

Sandalyenize dik oturun ve sağ omzunuzu, dairesel şekilde hareket ettirin. Aynı hareketi bir de aksi yönde uygulayın. Ardından diğer omuza geçerek tekrarlayın. Bu hareket omuz ve boyun kaslarınızdaki gerginliği alacaktır.

 

Ofiste Bacak Esnetme Hareketleri

Ofiste bacak esnetme hareketleri, sizi bir çok noktada olumlu etkileyecektir.

Bacaklarınızı hareket ettirmek kan dolaşımınızı hızlandıracak ve metabolizma hızınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Sürekli oturmaktan kaynaklanacak bir çok sorunu bacak esnetme hareketleriyle aşabilirsiniz.

Eğer toplantıdaysanız ve masa altı görünmüyorsa, ayak bileklerinizi önce saat yönünde, ardından da saat yönünün tersine doğru 10’ar kez çevirebilirsiniz.

Bu hareket bacaklarınızı, bir sonraki bacak hareketleri için ısıtacaktır. Ardından yine masa altında bacaklarınızı olabildiğince uzağa uzatın.

Ayak parmak uçlarınızı önce kendinize çekin ardından ileri itmeye çalışın. Eğer topuklu ayakkabı giyiyorsanız bu hareket size topuklu ayakkabının vereceği rahatsızlık hissini de atmanıza yardımcı olacaktır.

 

ofis_esneme_hareketleri (1)

Duvarda Şınav Hareketi

Bacaklarınızı rahatca hareket ettirebilecek alanınız ve zamanınız varsa, tüm vücudunuzu aynı anda esnetebilecek duvar şınavı hareketini de deneyebilirsiniz.

Duvara yüzünüz dönük ve duvarla aranızda 2 adım bırakın. Ardından iki elinizi de duvara uzatın.

Ayaklarınızı birleştirin ve yerde uyguladığınız şınava benzer şekilde hareketi tekrarlayabilirsiniz.

Bu hareketi hızlı yapmamaya dikkat edin. Kendinizi öne doğru ittiğinizde bacaklarınızın esnediğini hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.