Ana Sayfa Sağlığımız Mucizevi Çay Ağacı Yağının Faydaları

Mucizevi Çay Ağacı Yağının Faydaları

0
Mucizevi Çay Ağacı Yağının Faydaları

Bilimsel adı Melaleuca Alternifolia olan bir ağacın yapraklarından elde edilir. Ayak ve tırnak mantarına iyi gelmesi, sivilceleri yok etmesi, yaraları kolayca iyileştirmesi çay ağacı yağı faydaları arasındadır.

Çay ağacı yağı, asırlardan beri dünyanın farklı bölgelerindeki yerli halkların tedavi amaçlı kullandığı bir yağdır. Bu yağın yararları son yıllarda modern ilaç sektörü tarafından da fark edildiğinden, birçok kozmetik ürünün içeriğinde de artık çay ağacı yağı bulmak mümkündür.

Çay ağacı yağı vitamin ve mineral açısından çok zengin olduğundan genelde yaraların tedavilerinde kullanılır. Ancak diş eti ve ağız içi yaralarda hatta akne ya da egzama gibi bazı cilt problemlerinin tedavilerinde de sıkça çay ağacı yağıyla karşılaşılır.

Bu yağ aynı zamanda besleyici özelliğinden dolayı saç bakımında da kullanılır. Bakım ve yara tedavileri konusunda çok etkili olan bu madde o kadar faydalıdır ki, şu anda satışta olan yüzlerce kozmetik ürünün içeriğinde bulabilmek mümkündür.

Çeşitli yağlar ile karıştırılarak cilde ve saça uygulanabilir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlar ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

kadinlarnette.com olarak uyarıdır ki; Kesinlikle ağızdan alınmamalıdır. İçilerek kullanılmamalıdır. İçildiğinde zehirlenmeye sebep olabilir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Çok eski yıllardan beri kullanılır. Yeni Zellanda keşfedildiği zamanlarda gemiciler tarafından bulunan bir bitkidir. Birçok rahatsızlığa iyi gelen çay ağacı yağı faydaları şöyledir:

 • Soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürük, bronşit, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı yarar sağlar. Balgam söktürücü özelliği vardır. Soğuk algınlığında gece yatmadan göğüs kısmı yağ ile ovulursa rahat uyumayı sağlar.
 • Küçük kesiklerin mikrop kapmasını engeller. Kolay iyileşmesine yardım eder. Açık yaraların enfeksiyon kapmasını önler. Öncelikle kesilen kısım su ve sabun ile temizlenir. Bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile bir damla çay ağacı yağı karıştırılır. Yaraya sürülerek yaranın üzeri bandajla kapatılır. Yara kabuk bağlayana kadar günde bir yada iki kez işlem tekrarlanır.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder. Vücuttaki toksinleri atmanın birçok yolu vardır. Cilt gözeneklerini açarak, vücudu nemlendirerek yada terleyerek toksinleri atmak mümkündür. Terlemeyi sağlayarak vücuttaki toksinleri atar.
 • Kas ağrılarını hafifletir. Burkulma sonucu oluşan kas ağrılarında iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Antibakteriyel özellikleri vardır. İç bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelir. Mide, kolon, bağırsak, idrar yolları ve boşaltım sisteminde bakteriyel enfeksiyon oluşumunu engeller.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı koruma sağlar. Vücudu güçlendirir.
 • Yaraların kolay iyileşmesini sağlar. Yaranın enfeksiyon kapmasını önler. Yara izlerinin geçmesine yardım eder.
 • Virüslere karşı koruma sağlar. Kabakulak, su çiçeği, kızamık gibi hastalıklarda kolay iyileşmeye yardım eder.

Kötü kokuları yok eder. Ter gibi kötü koku oluşumunu engeller. Ter kokularına karşı hindistan cevizi yağı ve karbonat ile karıştırılarak deodorant gibi kullanılabilir. Aynı zamanda ayakkabılardaki kötü koku oluşumu için limon yağı ile karıştırılarak ayakkabılara uygulanır.

 • Kulak enfeksiyonlarına iyi gelir. Kulakta oluşan enfeksiyonlarda ağrıyı azaltır.
 • Ev temizliğinde kullanılır. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde evdeki bakteri ve mikropları yok eder. Bu etkisi için bir miktar suyun içine sirke, limon yağı ve çay ağacı yağı karıştırılır. Mutfak, lavabo, küvet temizliğinde kullanılabilir.
 • Evdeki küf oluşumunu yok eder. Sürekli nemli olan bölgelerdeki küf oluşumlarını temizler. Duş perdeleri, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi yağ ile temizlenebilir.

Çay Ağacı Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Tüberküloz tedavisinde kullanılabilir.
 • Gıdaların vücutta kolay emilimini sağlar.
 • Ateş ve sıtmaya neden olan mikropların atılmasına yardım eder.
 • Yaralar, kesikler, böcek ısırıkları ve arı sokmalarına karşı uygulanabilir.

Çay Ağacı İle Yaraları Tedavi Etmek

Yüz yıllardan beri Avustralya yerlileri tarafından yara tedavileri amacı ile kullanılan çay ağacı yağı ile siz de doğal yollardan basit yaralarınızı tedavi edebilirsiniz. Bunun için öncelikle aranın kapalı olmasına ve enfeksiyonlu olmamasına dikkat edin. 

Risk teşkil etmeyen küçük çizik ve sıyrıklar için ise bir su bardağı suya on damla kadar çay ağacı yağı damlatıp bu karışımı yaralı bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır. Bu karışım ile günde üç kez yaraya pansuman yapılabilir. Düzenli pansumandan sonra çok kısa süre içinde iyileşme gözle görülür miktarda olacaktır.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağı yalnızca ufak yaraların tedavisinde kullanılmıyor. Sedef hastalığı, egzama gibi çok daha ciddi bir hastalığın etkilerini dahi hafifletebiliyor. (Bu etkisi için bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı, beş damla lavanta yağı ve beş damla çay ağacı yağı karıştırılır. Bu karışım egzama yada sedef hastalığı olan bölgeye sürülür.)

Aynı zamanda güneş yanıkları ve derideki soyulmalarda da çok etkili… Bunlar dışında akne ya fazla yağlı cilt problemi olanlar, cildinde döküntü sorunları yaşayanlar da çay ağacı yağından faydalanabilir. 

Ciltte yağ dengesinin korumaya yardımcı, gerektiği yerde çok iyi bir şekilde uzun süre cildi nemlendirebilen bu maddeyi aynı zamanda saç bakımında da kullanmak mümkün.

 • Siğillere karşı kullanılabilir.
 • Ciltteki leke görünümünü yok eder.
 • Ciltte kırışıklık oluşumunu azaltır.
 • Erken yaşlanmayı engeller.
 • Ciltte mantar oluşumuna iyi gelir. Özellikle ayak tırnaklarındaki mantarları yok eder.

Çay Ağacı Yağı Tırnak Mantarı İçin Nasıl Kullanılır?

Öncelikle tırnak makası ile ölü tırnağı keserek temizleyin. Su ve sabun ile ayaklarınızı yıkayın. Bir parça pamuğa çay ağacı yağı damlatın. Ayaklarınız ıslakken mantar olan tırnaklara yağı sürün. Bu şekilde kurumaya bırakın. Günde iki kez bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Sivilcelere Karşı Nasıl Kullanılır?

Akne ve sivilce oluşumunu azaltır. Bir parça pamuğun üzerine birkaç damla yağdan damlatın. Sivilcelerin üzerini silin.

Yağ tabakası ile sivilce ve akne oluşumu azalacaktır.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçların çok daha sağlıklı ve gür görünmesine de yardımcı olan çay ağacı yağının asıl özelliği de zaten besleyici ve onarıcı olması. Bu yüzden çay ağacı yağını bugün yüzlerce kozmetik ürünün içeriğinde bulabilmek mümkündür. Hatta bu yağı bazı ilaçların içeriklerinde dahi görebilirsiniz.

Öksürük ve astım gibi solumun yolları hastalıklarında da etkili olan çay ağacı yağı kolay kullanımı ile en kolay evde tedavi yöntemlerinden biri. İlaçsız tedavi olmak isteyenler için iyi bir seçenek olan çay ağacı yağını aktarlardan temin etmek de çok kolay. Siz de aktarlardan ilgili maddeleri alıp evinizde kendi ilaçlarınızı hazırlayarak doğal tedavi yöntemlerine yönelebilirsiniz.

Uzun kullanım ömürlerine sahip olan baharat ve yağlar ile ilacın hepsini aynı gün kullanmasanız bile dolapta saklayabilir, gerektiğinde çok çabuk bir şekilde kendi ilaçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Çay ağacı yağı saça olan etkileri için lavanta yağı, aloe vera jeli yada hindistan cevizi sütü ile karıştırılarak kullanılabilir.

 • Saç dökülmesine iyi gelir.
 • Kepek oluşumunu yok eder.
 • Kuru saçları nemlendirir.

Çay Ağacı Yağının Zararları Nelerdir?

 • Kesinlikle içilmemelidir. Ağızdan alınırsa zehirlenmeye sebep olabilir.
 • Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölümünde bir iki damla damlatın. Alerjik reaksiyon oluşmazsa kullanabilirsiniz.
 • Kusma, ishal, mide rahatsızlığı, uyuşukluk, halüsinasyon görme, ciltte kızarıklıklar görülürse yağın kullanımını derhal bırakmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.