Makyajla Uyumanın Zararları

Her kadın kendini iyi hissetmek ve güzel görünmek için makyaj yapıyor. Makyajı yapmak ne kadar keyifli olsa da, makyajı cildimizden temizlemesi de bir o kadar zor gelebilir. Bazen yorgun olduğumuzda keyifle yaptığımız makyajı yüzümüzden temizlemeye çok üşeniriz. Kabul edelim, hepimizin makyajla uyuduğu zamanlar olmuştur.

Her ne kadar bunun bir kerelik olduğunu söylesek de bir sefer bile makyajla uyumanın cildimize pek çok negatif etkileri olabilir. Peki makyajla uyumanın yüzümüze etkileri neler bunu biliyor muyuz? Makyajla uyumanın birçok zararı var ve bunları öğrendikten sonra eminiz bir daha yatağa girmeden önce mutlaka makyajınızı temizleyeceksiniz.

makyajla_uyumanin_zararlari_1

Yüzümüze kullandığımız fondötenler, bazlar, pudralar biz ne kadar farketmesek de yüzümüzü yorarlar.

Cildinizde yer alan gözenekler bu ürünler tarafından kapanır. Gün içinde yaptığınız makyaj nedeniyle cildiniz hava alamadığı için akşam nefes almak isteyecektir.

Makyajla uyumanın zararlarından birisi işte bu gözeneklerin genişlemesi ve nefes alamayan cildinizde oluşabilecek deformasyonlar.

Cildiğiniz nefes alamadığında elastikiyetini kaybeder ve bu da kırışık oluşumuna neden olur. Yaşınız ne kadar küçük olursa olsun, cildiniz siz onu korumadıkça yaşlanma belirtileri gösterecektir. Daha çok gencim kırışıklarım oluşmaz demeyin.

makyajla_uyumanin_zararlari_2

Makyajla uyumanın zararlarından bir diğeri ise tıkanmış gözeneklerden kaynaklanan sivilcelerdir. Gün içinde üretilen sebum cildinizde yer alan gözeneklerden dışarı atılır. Fondöten gibi ürünler nedeniyle kapanan gözeneklerden bu sebum atılımı yapılamaması sivilce oluşumuna neden olur.

 

Cildiniz en çok gece kendini yenileme aşamasında olur. Yeni hücre oluşumu ve cildin kendini yenilemesi uyku sırasında gerçekleştiği için, makyajla uyumak bu yenilenmeye engel olacaktır. Bu da cildinizin yaşlanmasına neden olur.

makyajla_uyumanin_zararlari_3

Sabah uyandığınızda gözlerinizin altına akmış rimeller ve kalemler olması çok da hoş bir görüntü oluşturmaz. Hele bir de yastığınıza bulaşmışsa!

 

Makyajla uyumanın zararlarından birisi de gözlerde problemlere yol açmasıdır. Özellikle far, rimel ya da göz kalemiyle uyumak gözlerinize zarar verebilir. Göz makyajıyla uyumak gözlerinizde iritasyona ve sabah kırmızı gözlerle uyanmanıza neden olabilir. Aynı zamanda makyajla uyumak alerjik reaksiyonlar ya da gözde arpacık oluşumu gibi hastalıklara da yol açabilir.

Özellikle rimel ya da kaş rimeli gibi ürünleri temizlemeden yatmak kaşlarınızı ya da kirpikleriniz dökebilir. Kirpik ya da kaşlarda oluşan boşluklar bizce her kadının korktuğu şeylerden biridir.

 

makyajla_uyumanin_zararlari_5

Dudaklarınızda ruj ya da dudak kalemi ile uyumak ise dudaklarınızda kurumaya yol açacaktır. Kabuk kabuk olmuş ve kurumuş dudaklarla uyanmak eminiz pek de güzel bir his değildir. Bir de yatağınıza bulaşmış ruj lekeleri varsa üstelik! Bu yüzden dudak mayajınızı da temizlemeden yatağa girmemelisiniz.
Makyajla uyumak hem cildinizi yorarken hem de rahatsız bir uykuya sebep oluyor. Bu yüzden dışarıdan geldiğinizde ilk işiniz makyajınızı bir makyaj temizleyici jel ya da temizleyici suyla temizleyip cildinize nefes aldırmak olsun. Emin olun bu şekilde kendinizi daha mutlu ve rahatlamış hissedeceksiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.