Endüstri Devrimi’nden günümüze kadar olan sürede makineleşmenin hayatının her alanına yayılması ile bu alanda yetkin ve donanımlı makine mühendislerine ihtiyaç oluşmuştur.

Makine Mühendisliği bölümü en yüksek küresel standartlarda makine ve makineye bağlı konseptlerde eğitim verir. Bölümü okuyan kişilere, yaratıcılık, özgünlük, meraklı, çözüm üretici ve faal bir yapı kazandırmak bölümün amaçlarındandır. Bununla birlikte ulusal ve uluslararası alanda küresel bilgi ve yeteneklerle dolu, liderlik ve öncülük vasıflarına sahip, araştırma ve geliştirme aktivitelerinde başarılı olabilecek, bilimsel ve ulusal teknolojilere katkı sağlayacak, makine ve buna bağlı sektörlerde çalışabilecek bireyler yetiştirmek hedeflenir.

Bölümü okuyacak kişilerin, mutlak bir matematik, fizik, kimya ve bilgisayar temeli, ilgisi, bilgisi olması ve astronomi, roket bilimi, jeoloji, oto mekanikleri, robot teknikleri gibi alanlarda ilgi sahibi olmaları bölümde kolaylık sağlar.

Tasarım ve çizim yeteneği olan veya bu alanda dersler almış adaylar da öğrenimleri sırasında bu yeteneklerinin faydasını görürler.

Makine mühendisleri oldukça geniş yelpazede gördükleri eğitimin yardımı ile birçok farklı alanda rahatlıkla iş bulabilir.

 

Bu alanlardan bazıları şunlardır:

 

  • Hava ve Uzay Endüstrisi: Mezunlar hava ve uzay araçları üzerinde araştırmalar yapabilir; dizayn, üretim, operasyon alanında çalışabilr.

 

  • Otomotiv Endüstrisi: Makine Mühendisliği mezunları motorlu araç dizaynı, üretimi, dağıtım ve sektörel pazarlaması alanlarında çalışabilir.

 

  • Kimya Endüstrisi: Kimyasal madde üretimi ve yeni teknoloji geliştirme alanlarında makina mühendisleri iş bulabilir.

 

  • Yapı ve İnşaat Endüstrisi: Isıtmadan havalandırmaya kadar, temel yapıların makineleşen kısımları ile ilgili dizayn ve üretim alanlarında makina mühendislerine ihtiyaç vardır.

 

  • Savunma Endüstrisi: Mezunlar ekipman üretimi, milli güvenlik ve silahlı kuvvetlere destek ve hizmet sektörlerinde çalışabilir.

 

  • Elektronik Endüstrisi: Makine mühendisleri elektronik parçaların tasarımı ve üretiminde çalışabilir.

 

  • Hızlı Tüketim Malları Endüstrisi: Ev temizleme, kişisel temizlik ürünleri gibi ürünler makine mühendisleri tarafından geliştirilir.

 

  • Malzeme ve Metalurji Endüstrisi: Bu sektörlerde yeni malzemeler geliştirilmesi ve bileşenlerin bir araya getirilerek ürünlerin tasarlanması makine mühendisleri tarafından yapılır.

 

  • İlaç Endüstrisi: Makine Mühendisliği bölümü mezunları ilaç sanayi alanında iş bulabilir.

 

  • Demiryolu Endüstrisi: Demiryolu sistemlerinin bileşenlerinin tasarlanması ve test edilmesi makine mühendisleri tarafından yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.