Kronik Hastalıklara Neden Olabilen Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Küçücükken annelerimizin, “sütünü içmeden yatmak yok” diye peşimizde koşuşturduğunu hatırlıyor musunuz? Ya da beden dersi öğretmenlerinizin kas ve kemikleriniz için mutlaka süt içmeniz gerektiğini tembihlemesini? Beslenme saatlerinde dağıtılan bedava sütleri? Ya da bitmek tükenmek bilmeyen doktor konuşmalarını…

Aslında herkes süt içerisinde bolca bulunan kalsiyum minerali için size süt içmenizi söylüyordu. O zamanlar kalsiyum minerali neden bu kadar önemli diye düşünmüyor olsak da artık düşünmemiz gerek. 

Bu sebeple de kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir ve kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir, kadinlarnette.com sizlerle paylaşmak istedik.

Kalsiyum Minerali Her Yaş Grubu İçin Çok Önemli

İster kemik gelişimi dönemi yani çocukluk yıllarında olun ister erişkin olun isterseniz hastalıkların zaman zaman kapınıza dayandığı yaşlılık döneminde…

Vitamin ve mineraller düzgün ve dengeli beslenme ile daima hayatınızda olmalıdır. Tüm vitamin ve mineraller genel sağlığınızın işlemesi ve korunması için ayrı ayrı görevler yüklenirler. Kalsiyum minerali, tüm hayatınız boyunca eksikliğiyle sizi zor durumda bırakabilecek hastalıklara sebep olabilen, varlığı ise kardiyovasküler sağlığınızı, kemik yapılarınızı, dişlerinizi ve kaslarınızı koruyabilen ve güçlendirebilen bir mineral çeşididir.

Özellikle siz büyüme çağındayken etrafınızdaki herkesin, ilerleyen yaşlarda sağlıklı kas, iskelet ve kalp yapılarına sahip olabilmeniz için peşinizde koşturup size süt içirmeye çalışmasının sebebi işte budur.

Süt en çok kalsiyum içeren içeceklerden biridir ve hızlı bir gelişim süreci yaşarken vücudunuzun kalsiyum eksikliği çekmesi tehlikelidir. Bu durum erişkinlerde var olan kemik, diş ve kas dokularının korunması; kalbin güçlendirilmesi ile süreci takip eder ve yaşlılık evresinde de özellikle kemik dokularında azalmanın engellenmesi, kemiklerin kırılganlığının azaltılması ve kalp sağlığı için kalsiyum alınması demektir.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Tüm besinler eksiklikleri dahilinde önce farklı semptomlar ile vücutta kendilerini belirtmeye başlarlar.

Eğer eksiklik uzun süreli ve yoğun yaşanmaya başlanırsa belirtiler de artar.

Kalsiyum eksikliğinin belirtileri arasında en çok karşılaşılanları aşağıda listeliyoruz:

 • Kaslarda sıklıkla kramp yaşanması
 • İştah kaybı ve yutmada zorluk
 • Bayılma
 • Tırnaklarda kırıklar ve deformasyon oluşumu
 • Hatırlayamama ve kafa karışıklığı
 • Kemiklerin küçük darbelere karşı dayanıksızlaşması
 • Halüsinasyonlar
 • Ağız çevresi, el ve parmaklarda uyuşukluk
 • Dişlerde güçsüzleşme, çürüme ve kırılmalar
 • Anksiyete ve depresyon belirtileri
 • Kalpte ritim bozukluğu
 • Tansiyon problemleri
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Çocuklarda kemik gelişiminde ve genel sağlıkta aksamalar

Kalsiyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Kalsiyum eksikliği ilk olarak kemik dokularını tehdit edecektir. Osteopeni ve osteoporozkalsiyum eksikliğine bağlı gelişen iki hastalıktır. Bu hastalıkların her ikisi de kemik dokularının ve kemik yoğunluklarının azalmasını işaret eder. Her iki hastalık da özellikle yaşlılık döneminde kendini daha çok göstermektedir. Kemikleri darbelere karşı oldukça güçsüz hale gelir ve kısaltır.

Bir diğer sıklıkla karşılaşılan kalsiyum eksikliğine bağlı hastalık ise hipokalsemidir. Hipokalsemi daha çok kadınlarda görülmektedir ve kanda kalsiyumun yetersiz olmasından kaynaklanır. 

Hipokalsemi kol ve bacaklarda karıncalanma, konsantrasyon zorluğu ve zaman zaman kalp çarpıtışı ile birlikte kendini gösterir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.