Üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarında biri olan Konaklama İşletmeciliği hizmet sektöründe çalışacak nitelikli kişileri yetiştirmeyi hedefler. TM-1 puanı ile bu bölüme girmek mümkündür.

Konaklama İşletmeciliği, turizmde çalışılacak nitelikli çalışan ihtiyacını karşılamak ve daha nitelikli hale getirmek için kurulmuştur. Konaklama endüstrisi son yıllarda hızlı gelişen ve değişen sektörlerdendir. Bu gelişim ve değişim beraberinde nitelikli çalışan ihtiyacını da getirmiştir.

Konaklama İşletmeciliği mezunları turizm hizmeti veren bütün alanlarda çalışabilirler. Turizm sektöründe çalışan insan gücü her ne kadar çok da olsa nitelikli olanını bulmak zordur. Konaklama İşletmeciliği mezunları sahip oldukları özellikler ile bu alanda çalışan diğer personellerden ayrılırlar. Çünkü Konaklama İşletmeciliği mezunları otel yönetiminden, muhasebeye; pazarlamadan, etkili iletişime kadar pek çok yönden kaliteli eğitim alırlar. Turizm alanında aranan özelliklere sahip olarak mezun olurlar.

Konaklama İşletmeciliği mezunlarına yönetici unvanı verilir. Bu unvan ile konaklama hizmeti veren bütün kurumlarda çalışabilirler.

Konaklama İşletmeciliği mezunlarının çalışabileceği alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Oteller
  • Konaklama işletmeleri
  • Seyahat acenteleri
  • Tur şirketleri
  • Sağlık otelleri
  • Belediyeler
  • Yurtlar
  • Özel pansiyon ve özel yurtlar

 

Organizasyon yapmak ve işleyişin yürütülmesini sağlamak konaklama mezunlarının görevleri arasında yer alır.

Konaklama İşletmeciliği mezunları çalıştıkları otellerde, genel müdür ve genel müdür yardımcısı pozisyonunda görev yaparlar. Ayrıca otellerin muhasebe işlerini de yürütebilirler. Büyük otellerde şef, kat hizmetleri yöneticisi ve bölüm şeflikleri pozisyonlarında da çalışabilirler. Konaklama İşletmeciliği mezunları yabancı dil biliyor olmalarına meslekteki tecrübelerine ve iş becerilerine göre yüksek ücretlerle çalışırlar.

Turizm yatırımlarının her geçen yıl arttığı ülkemizde bu alanda çalışacak yönetici ve personellere her zaman ihtiyaç olacaktır. Turizm sektörünü bilen, bu alanda çalışmayı seven ve yüksek kazançlarla kendini geliştirmek isteyenler için tercih edilebilir bir bölümdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.