Kolay Hamile Kalmak İçin Neler Yapılabilir

0
414
Kolay Hamile Kalmak İçin Neler Yapılabilir

Bir kadın çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra‚ gebelik şansını artırmak için‚ öncelikle dengeli beslenmeli‚ düzenli spor yapmalı‚ uyku düzenine dikkat etmeli ve eğer alkol‚ sigara tüketimi gibi alışkanlıkları varsa bırakmalıdır.
Hamile kalmak istenildiği gibi hemen gerçekleşmeyebilir‚ gebelik için bir süreye ihtiyaç duyulabilir.

 

Bu süre içerisinde‚ çiftlerin morallerini yüksek tutması‚ strese girmemesi özellikle kadının psikolojisi için oldukça önemlidir.
Hamilelik olasılığını artırmak için‚ yumurtlamanın beklendiği dönemde iki günde bir ilişkiye girilmesi önerilir. Yumurta hücresi salgılandığından itibaren ömrü 12 ila 24 saattir. Sperm hücreleri ise genital sistemde 4 ila 7 gün yaşayabilirler, bu nedenle yumurta hücresi ortama geldiği zaman sperm hücrelerinin hazır bulunması hamilelik şansını artıracaktır.
Gebelik için uygun dönem belirlendikten sonra, cinsel birleşmenin şekli de önemlidir. Cinsel ilişkide pek çok pozisyon gebelik için uygun şartları yaratmayabilir. Oturur pozisyonda, kadının üstte olduğu veya ayakta olan cinsel ilişkiler gebelik elde etmek için uygun değildir. Gebe kalmak için en uygun pozisyonlar; erkeğin üstte olduğu, kadın ve erkeğin yana doğru dönük olduğu şekillerdir.

 

Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur. Eğer ilişki sonrası, kadın hemen ayağa kalkarsa fazla miktarda meni dışarıya kaçacaktır.

 

Spermler rahim ağzına ulaşacak yeterli zaman bulamadıkları için gebelik ihtimali düşecektir. Gebe kalmak isteyen bir kadın ilişkiden hemen sonra kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatarsa spermlerin yol almasa daha kolay olabilir. Erkeğin de meni kaçağını azaltmak için, ilişki sonrasında birkaç dakika kadar kendini geri çekmemesi önerilir.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.