Klasik Arkeoloji Mezunları

0
302
Klasik Arkeoloji Mezunları

Ege uygarlığı döneminden başlayarak Minos ve Myken gibi önemli kültürlerin tanıtılması ve araştırılması için çalışmalar yapan ve Roma Çağı sonuna kadar olan dönemi inceleyen anabilim dalına Klasik Arkeoloji denilmektedir. Bölüm Edebiyat fakülteleri içerisinde bulunur.

Klasik Arkeoloji bölümünün amacı Anadolu’da bulunan arkeolojik kalıntılar daha ağırlıklı olmak üzere eski çağ dönemine ait olan mimari, heykeltıraşlık, sikke ve diğer kalıntıların incelenmesini sağlayacak arkeologlar yetiştirmektir. Eski Yunanca ve Nümizmatik gibi derslerin zorunlu olarak verildiği bu bölümde yaz aylarında kazı ve bilimsel araştırma dersleri de bulunur. Bölüm yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de verir.

Anadolu coğrafyası birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve topraklarında sayısız değerli eserleri bulunduran bir yerleşim yeridir. Klasik Yunan dönemi başta olmak üzere Türkler’in Anadolu’ya ikame etmesine kadar olan dönemdeki ürünleri inceleyen ve bunları karşılaştıran Arkeoloji bölümü mezun olan öğrencilerine çeşitli alanlarda iş imkanı sunar. Öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulabileceği özel ve devlet alanlar bulunur.

Arkeoloji bölümünün devlet kadrolarına ataması çok az yapıldığı için çoğu mezun özel kuruluşları tercih eder. Klasik Arkeoloji bölümü mezunları devlet kadrolarında birçok önemli kurumda çalışabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Müzeler Müdürlüğü ve Tarihi Eserler Koruma Dairesi gibi alanlarda Klasik Arkeolog ünvanı ile görev alabilir.

Klasik Arkeoloji mezunları Türkiye’deki birçok müzede rehber ve araştırmacı olarak çalışabilir. Yeni kazı alanlarında eski eserleri çıkartıp değerlendirmesini yaparak yeni keşfedilen eserleri müzelere kazandırabilir. Klasik Arkeoloji mezunları, resterasyon çalışmalarında da görev alarak bu çalışmaların başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlar.

 

Klasik Arkeoloji mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayarak araştırma görevlisi ve öğretim üyesi olarak üniversite kadrolarında görev alabilir. Bu kadrolarda çalışsa dahi arkeologların çalışma alanları her zaman kazı alanları olmuştur. Kazı alanlarında bizzat bulunan arkeologların amacı her zaman yeni eserler keşfetmek ve elde bulunan eserleri çok iyi bir şekilde korumak ve onları kamuoyuna tanıtmaktır. Türkiye’nin her bir bölgesinde bulunan kazılarda görev alabilen arkeologlar gittikleri bölgelerde görev nedeniyle uzun bir süre kalmak durumundadır.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.