Kış Ayının Goncası Brokolinin Faydaları

0
297
kis-ayinin-goncasi-brokolinin-faydalari

Sözlük anlamına göre brokoli;
“Brokoli (Brassica oleracea Italica), Lahanagiller (Brassicaceae) familyasından,küçük yeşil yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir sebze”

 

Bizlere göre ise brokoli kış mevsiminin en güzel sebzelerinden bir tanesi, tam olarak brokoli kış ayının goncasıdır. Lahanagillerden olması nedeniyle her ne kadar haşlarken  kötü bir koku yaysa da şimdiye kadar herhangi bir brokoli yemeğinin kötü olduğu görüşmemiştir. İşin şakası bir yana, ancak brokoliyi sevin ya da sevmeyin brokolinin faydaları konusu sizi brokoliye aşık edecek türden. Kesinlikle buna inanıyor ve brokolinin yararlarını açıklıyoruz.

 

kis-ayinin-goncasi-brokolinin-faydalari-3

 

Kış Ayının Goncası Brokolinin Faydaları

 

Sindirim sistemini korur ve güçlendirir: Brokoli, lifli yapısı sayesinde mide ve bağırsaklar tarafından en kolay şekilde sindirilebilen sebzelerden bir tanesidir. Bu nedenle diyet listelerinin içerisinde de mutlaka brokoli yer alır. Aynı zamanda günlük lif miktarının da %10’unu karşılar.

Kolesterolü dengeler: Brokoli kötü kolesterolü dengelemesi nedeniyle hem kolesterol hastalarına hem de kalp ve damar sorunu yaşayan hastalara iyi bir alternatiftir. İçerdiği B vitamini sayesinde damarları korur, damar yapısındaki bozulmaları engeller ve damarları besler.

 

kis-ayinin-goncasi-brokolinin-faydalari-2

 Antioksidandır, detoks görevi görür: Sahip olduğu yüksek orandaki lif sayesinde vücutta antioksidan olarak görev alır. Detoks etkisi yaratan brokoli, bağırsaklarda biriken yemek artıklarının atılmasına yardımcı olur.

 

D Vitamini dostudur: Güneş ışığı ile birlikte aktif olan D vitaminlerinin aktif olmasına yardımcı olan bir diğer öğe ise brokolidir. İçerdiği A ve K vitaminleri D vitamini depolanmasında önemli bir rol oynar.

Oldukça hafiftir, diyet dostudur: Brokoli aynı zamanda diyet yapanların da dostudur çünkü kalori seviyesi o kadar düşüktür ki yüksek miktarlarda tükettiğinizde dahi lifli yapısı nedeniyle vücudunuzda suyun tutulmasını engelleyerek kilo almanızı engeller. 1 kase brokoli toplamda 90 kaloridir.

Son olarak brokoli; iltihapların kurumasına yardımcı olur, içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, göz sağlığını destekler, kan şekerini dengeler, K vitamini sayesinde kemik sağlığına katkıda bulunur, alerji oluşumlarını engeller, tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olur.

Hal böyleyken eve bir kilo brokoli alıp brokoli çorbası yapmadan olmaz, insan kendini affedemez.

Size şimdiden afiyet olsun.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.