Karşımızdaki İle Nasıl Sağlıklı İletişim Kurarız

0
236

Karşımızdaki ile Sağlıklı İletişim kurma yöntemleri için nasıl davranmalıyız?

– Konuşmanızı dinleyen kişilerin rahatlıkla anlayacağı kelimeler kurun. Unutulmamalı ki, insanlar sizi anlamadıktan sonra ne kadar iyi ve sağlam cümle kurarsanız kurun bir faydası yok.

– İnsanlara değer verip gönüllerini hoş etmekten geri durmayın. Unutulmamalı ki bir gün verdiğiniz değer çok başka bir biçim başka bir halde size geri dönecektir.

– Sinirlere hakim olmakta çok büyük fayda var. Vereceğiniz tepkilerin seviyesini düzenlemek adına sinir kontrolü önemli bir yere sahip. Unutmayın ki sinirin hayatın bir parçası olduğu gibi sabırda hayatın bir parçası.

– Espiri yapacağınız zamanlarda bunu iyi planlayın. Gülüp eğlenmek isterken daha başka durumlara şahit olmayın.

– Kişisel sorunlarının içinden çıkamayan ve sürekli dertli şeylerden bahseden birisi olmayın. Hayatın güzelliğini ve güzel şeylerin beklenmedik bir zamanda olabileceği hoşluğunu da unutmayın.

– İnançlarınız doğrultusunda minnettar olmaktan uzak durmayın ve çevrenizde ki insanlara bol bol teşekkür edin. Teşekkürler sizi insanlara, minnettar olmak şansa biraz daha yaklaştıracaktır.

– Anlık olarak karşınızda ki kişilerin tepkilerini ölçün ve empati kurma yeteneğinizi bol bol devreye sokun.

– Bir şeyleri kaybetme veya yenilme ihtimalini gözünüzden çıkartmayın. Hayat sadece başarılarla dolu olan bir yol değil. Unutmayın yenilgiler ve zaferler ayrı çiçeklerdir hayat ise hepsiyle birlikte güzel bir bahçedir.

– Aşırıya kaçan ve gereksiz olan eleştirilerden kaçının. Konuşmanız başkaları karalamak ve insanların içini kötü etmek yerine onların iyiliğini ister bir yönde olsun.

– Başka bireylere fikirlerinizi zorla kabul ettirmeye çalışmayın, onlar zaten beğenirse size katılacaklardır.

– Yüksek sesle konuşmayın karşınızdakinin sizi duyabildiği ses tonunun ideal olduğunu ve daha akılda kalır anlaşılabilir olabileceğini unutmayın.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.