Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Mustafapaşa ve Açıksaray örenyeri, Çavuşin, El Nazar, Karanlık, Gülşehir St. Jean Kilisesi, Nevşehir, Ürgüp ve Hacıbektaş Veli Müzesi, Hacıbektaş Atatürk Evi, Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı kentlerini geçen Ağustos ayında 82 bin 988’i ücretli, 194 bin 748’i ücretsiz, 81 bin 867’si TURSAB indirimli grup giriş kartı ve 53 bin 067’si de müze kartlı olmak üzere 412 bin 270 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Geçen yılın Ağustos ayında ise bu rakam 507 bin 045 olmuştu.

 

Türkiye’nin peribacaları, eşsiz güzellikteki vadileri, sıcak hava balonculuğu, yeraltı şehirleri ile ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini, bu yılın Ocak-Ağustos döneminde 1 milyon 927 bin 654 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Geçen yılın aynı döneminde ise ziyaretçi sayısı 1 milyon 916 bin 696’du.

 

Kapadokya bölgesindeki ziyaretçi sayısında Ağustos ayında bir ilk yaşandı. Bölgeye gelen ziyaretçilerin ilk 7 ayda en fazla gezdiği yer Göreme Açık Hava Müzesi olmuştu. Bu yıl ise 52’nci Ulusal 26’ncı Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Ve Kültür Sanat Etkinlikleri dolayısıyla ilçeye gelenlerin ziyareti sonrasında en fazla ziyaret edilen mekan 158 bin 514 kişi ile Hacıbektaş Veli Müzesi oldu. İkinci sırayı ise ilk Hıristiyanlar tarafından tüf kayaya oyulu kilise, şapel ve manastırların yer aldığı Göreme Açık Hava Müzesi, 103 bin 354 yerli ve yabancı turistin ziyaretiyle aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.