Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

0
198

Her kadında olduğu gibi bebek bekleyen anne adayları içgüdüsel olarak hamile olduğunu hissedebilmektedir. Gayet ciddi olan bu durum iç güdülere bırakılamayacak kadar kesin sonuçlara göre karar verilmelidir. 

Hamileliğin İlk Belirtileri şu şekildedir

  1. Adet Gecikmesi: Düzenli adet dönemi yaşayan kadınlarda adet gününün gecikmesi gebeliğe ait ilk önemli belirtilerden birisidir. Unutmamalıdırki, bazı kadınlarda, sağlık problemleri yaşayan, iş hayatlarında yoğunluk yaşayan, stresli ve sinirsel gerginlik yaşayanlarda adet günlerinde düzensizlikler olabilmektedir. Bu sebepten dolayıdır ki, bu durumları yaşayan kadınların gebeliği konusunda adet gecikmesi gebe olduğu anlamına gelmemektedir. Bu durumlarda gebelik konusunda diğer belirtilere dikkat edilmesi gerekmektedir.
  1. Bünyede değişimler: Göğüslerde büyüme, bulantı ve kusma halleri, bazı olaylarda hassas ve duygusal davranışlarda bulunma, ağızda ekşimsi veya paslı gibi bir tat hissiyatı, halsizlik ve yorgunluk belirtileri vakaları.
  2. Aşerme: Bazı yiyecek ve içeceklere karşı aşırı derecede istek duyabilme. Halk dilinde bu duruma “Aşerme” denilir. Tam tersi olarakta bazı yiyeceklere karşı da aşırı tiksinme duyulabilir. Bu dönemlerde bulantı ve kusma sık sık görülebilmektedir, dolayısıyla sık sık kusma durumunda vücut susuz kalabileceğinden doktora başvurmakta fayda vardır. Sık sık idrara çıkma ve vajinal akıntılarda artış görülebilmektedir.

Gebelik Testi

Yukarıdaki belirtiler nedeniyle gebe olunduğunu anlayan anne adaylarının ilk yapması gereken işlemlerden bir taneside, bilimsel olarakta gebeliğin belirlenmesi için bazı testler yapılması gerekmekte.

Bu testlerin başında “idrar testi” bulunmaktadır, Sabah saatlerinde yapılan ilk idrar ile test yapılarak hamileliğin kesinliği ölçülebilir.

Diğer bir test türü ise “kan testi” dir, kanda bulunan Beta – HCG yüksek çıkması durumu kadının gebe olduğu anlamına gelebilir. Ciddi ve onay bulan diğer bir test türü ise, “ultrason” muayenesidir.

Tıbbi ve kanıt bulmuş diğer sonuç için mutlaka doktor tarafından vajinal kontrole girmektir.

Erken ve bilinçsizce yapılabilen idrar testlerinde yanılmalar fazlasıyla yaşanmaktadır. İki adet dönemi gecikmesinden sonra yapılacak Doktor muayenesi kesin sonuç vermektedir.

Bebek gelişiminde organların hamileliğin ilk üç ayında oluştuğu düşünülürse, gebeliği kesinleşmiş olan anne adaylarının, bundan sonraki hayatında bazı değişimlere başlaması, kötü alışkanlıklardan uzak durması ve sakin bir hayat sürmesi bebeğin ilk gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Gebelik Süresi

Gebelik süresi ortalama olarak 40 (kırk) haftadır. Bu süreç otur sekiz ile kırk iki hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Adet süreci 28 gündür. Yumurtlama ortalama ondördüncü günde gerçekleştiğine göre, doğum zamanını ortalama olarak tahmin etmek mümkün olabilmektedir. 

Adetin ilk gününe 280 gün ilave edilerek bebeğin tahmini doğum tarihini ortalama olarak tesbit edilebilir.

Hamile kadındaki ilk değişiklikler gebeliğin on ikinci haftasından sonraki haftalarda azalır veya kaybolur.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.