Güneşin ışınlarının daha dik gelmeye ve zararlı ektilerini hissetmeye başladığımız şu günlerde gözlerimizin en büyük koruyucusu güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizin için araştırdık.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Asgar Yetkin, göz sağlığı açısından güneş gözlüğü kullanımının nihai derece mühim olduğunu belirterek, gözün güneşten gelen zararlı ışınlardan korunması için standartlara uygun gözlük kullanımının önemli olduğunu açıkladı..

 

Özellikle yaklaşan yaz ayı, iklim değişiklikleri ve ozon tabakasının delik olmasının da yarattığı etkiyle uzun süre güneş ışınlarına ve mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmanın, gözde kataraktın yanı sıra, sarı nokta hastalığına ne sebepten olduğunu dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Asgar Yetkin, aynı şekilde göz çevresindeki ciltte kanserlere ne sebepten olduğunu ve gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma, batma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini dile getirdi..

 

Her gözlüğün gözlük olamayacağını, güneş gözlüğünün de kriterleri olduğunu , güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken kurallar olduğunu dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Asgar Yetkin, uyarılar konusunda şunları açıkladı: “Güneş gözlüklerinde belli bir standart ve Sağlık Bakanlığınca onaylanmış sertifika mutlaka bulunmalıdır..

 

Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınları tutmamaktadır. Bu nedenle güneş gözlüğünün ultraviyole filtreli, kaliteli ve çehre yapısına müsait olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan evvel mutlaka göz doktorlarına danışmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.