Ana Sayfa Yaşam Kariyer Görme Engelliler Öğretmenliği Mezunları

Görme Engelliler Öğretmenliği Mezunları

0
Görme Engelliler Öğretmenliği Mezunları

Özel eğitime ihtiyaç duyan kişilerin eşit eğitim imkanlarına sahip olması için kurulmuş bölümlerden biri olan Görme Engelliler Öğretmenliği, görme duyusunu kaybetmiş veya görme duyusunda azalma meydana gelmiş dezavantajlı öğrencileri hayata hazırlamayı hedefleyen bir bölümdür.

 

 

Bu bölümden mezun olan kişiler eğitim fakültesinden mezun olmuş bir öğretmenle eşit diplomaya sahiptir.

 

Görme Engelliler Öğretmenliği mezunları, görme kaybı yaşamış bireylere çeşitli yöntem ve teknikleri kullanarak eğitim verir. Bunun için çalışma alanları diğer meslektaşlarından farklıdır.

Görme Engelliler Öğretmenliği mezunları özel eğitim verecekleri için çalıştıkları kurumlar bu eğitime uygun dizayn edilmiş kurumlardır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde öğretmen olarak çalışırlar.

 

Mezunlar KPSS sınavı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nda rehabilitasyon merkezlerinde kadrolu devlet memuru olarak çalışabilirler.

Yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan rehberlik araştırma merkezlerinde çalışma imkânları vardır.

Rehberlik araştırma merkezleri hemen hemen bütün illerde ve bazı ilçelerde bulunmaktadır.

Görme Engelliler Öğretmenliği mezunları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim okullarında öğretmen olarak da çalışabilirler. Bunun için lisans eğitimlerinin ardından KPSS sınavından yeterli puanı alarak MEB kadrolarına atanmaları gerekir.

Rehabilitasyon merkezlerinde yönetici ve özel eğitim kurumlarında idareci olma olanakları vardır. Bu kurum ve kuruluşların bazıları şunlardır:

 

  1. Sosyal Hizmetler Kurumu
  2. Rehabilitasyon Merkezleri
  3. Çocuk Esirgeme Kurumu
  4. RAM (Rehberlik Araştırma Merkezleri)
  5. Özel Eğitim Okulları
  6. Okul Öncesi Eğitim Kurumları
  7. Kreşler
  8. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

 

Görme Engelliler Öğretmenliği mezunları çalıştıkları bu kurumlarda görme engeli olan öğrencilere eğitim verirler. Bunun için özel kitaplarla ve özel eğitim materyalleri ile çalışırlar.

Öğrenci engeline uygun tasarlanmış sınıflarda çalışırlar. Sınıf öğretmeni unvanı ile görme engelli öğretmeni unvanını beraber taşırlar. Atama alanları Sınıf Öğretmenliği – Görme Engelliler bölümüdür.

 

Her bireyin eşit eğitim alması gerektiğine inanan, bireylerin engelleri sebebiyle toplumdan dışlanmasının yanlış olduğunu düşünen, çocukları seven ve öğretmenlik mesleğine ilgi duyan herkesin severek yapabileceği bir meslektir.

Bu meslek sahipleri mutlaka iş bulmaktadır.  Mezun sayısı az olduğundan hem devlet kadrolarında hem de özel sektörde birçok iş imkanı bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.