Ana Sayfa Aşk İlişkiler Evli Kadınlar Neden Stresli

Evli Kadınlar Neden Stresli

0
Evli Kadınlar Neden Stresli

Kadınların hayatlarındaki en önemli dönüm nokta evliliktir.

Evliliğe genelde tozpembe bakar kadınlar ancak evlilik hayatını yaşamaya başladıktan sonra pembe gözlükleri bir kenara atmak zorunda kalırlar. Çünkü kadınlar erkeklere oranla daha romantik ve daha duygusal yaklaşırlar evliliğe.

Evliliğin ilerleyen zamanlarında evli kadınlarda stres ve kendini eksik görme hissi artar.

Evlilik Beraberliktir

Önce kendinize bunu kabul ettirin; evlilik beraberliktir. Siz her şeyi üstlenerek fedakârlık ve iyilik yaptığınızı sanırken aslında kendinizde büyük problemler oluşturuyorsunuz.

Her şeyi beraber yaptığınız zaman eşinizle aynı statüde olduğunuzu ve beraberliğin verdiği müthiş hazzı çok derinden hissedeceksiniz.

Evlilik Paylaşmaktır

Evlilik paylaşmaktır, sadece aynı yatağı paylaşmak değil, her türlü sorumluluğu paylaşmaktır.

Beraber yemek yapmak, beraber temizlik yapmak, beraber alışveriş yapmak… Bütün bunlar beraber yapıldığında anlam kazanır.

Eşiniz de sizi daha iyi anlar ve beraber daha çok zaman geçirme imkânınızın olduğunun farkına varırsınız.

Kendinden Ödün Veren Kadın Streslidir

Evli kadınlar kendilerinden çok fazla ödün verdiği için stres altındadır aslında. Yoğun bir tempo içerisinde olan kadında stres ve psikolojik bunalımlar baş göstermeye başlar.

Ev temizliği, yemek, bulaşık, çamaşırlar ve ilerleyen zamanlarda çocuk sahibi olma…

Bütün bunları kadın tek başına üstleniyorsa ve üstelik bir de iş hayatı da varsa bu stres ve yorgunluk iki katına çıkıyor.

Taviz Tavizi Doğurur

Kadınlar evliliğin ilk yıllarında kendilerini beğendirme ve eşine hizmet etme arzusuyla evin bütün yükünü tek başına göğüslenir.

Eşinin yardımını pek istemez ve beklenti içine de girmez. Ancak ilerleyen zamanlarda eşinin televizyon ve ya bilgisayar başında vakit geçirirken kendisinin mutfakta ve ya ütü yaparken kötü hissetmesi kaçınılmaz olacaktır. “Her işi ben yapıyorum, o da çalışıyor ben de çalışıyorum ama evde bir yardımını görmüyorum, sanki onun eşi değil hizmetçisiyim.” Düşünceleri kafasında dönüp duran kadın evlilikte stres ve huzursuzluk içerisine girer.

Kendine Zaman Ayıran Kadın Huzurludur

Evli kadınlar stresi azaltmak için kendini fark etmelidir. Kadın belirli bir vakitte kendine zaman ayırmalıdır.

Bu kendini tanımasına da kendinin farkına varmasına da stresinin azalmasına da yardımcı olur. Kendinin farkında olan kadın fark edilir ve kendini değerli hisseder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.