Evde Doğal Yöntemle Sinek Kovucu Nasıl Yapılır

0
359

Sıcak yaz akşamlarında insanları rahatsız eden durumlardan birisi sineklerdir. Hem çıkardıkları seslerle insanların uyumasına engel olan hem de ısırarak kaşınma ve kabarmaya neden olan sineklerden kurtulmak için piyasada birçok kovucu vardır. Peki doğal alternatifler?

Çoğu sinek kovucunun içinde kimyasal olduğundan özellikle bebek ve çocuklu aileler evde daha doğal malzemelerde sinek kovucu yapmayı tercih edebilirler. İşte doğal tarifler.

Okaliptüs Yağlı Sinek Kovucu Tarifi

Okaliptüs yaprağı Su Hazırlanışı: 300 gram okaliptüs yaprağı ile 1 litre su tencerede 45 dakika boyunca kaynatılır. Yaprağın kokusu suya geçtikten sonra ocağın altı kapatılır. Kaynatılan su sıcakken bir bez yardımı ile kapı ve pencere kenarlarına, nemli yerlere sürülür.

Sarımsaklı Sinek Kovucu Tarifi

Sarımsak iyi bir sinek kovucudur. Sarımsakla hazırlanacak karışım vücuttaki açık bölgelere sürülerek sineklerden korunmak mümkündür. Bu karışım için gerekli malzemeler Bebek şampuanı, 1 lite su 25 diş sarımsak Hazırlanışı: Soyulan sarımsaklar suda kaynatılarak bir çay hazırlanır. Hazırlanan çayın içine bebek şampuanı katılır ve vücuttaki açık yerlere sürülür.

Badem Yağlı Sinek Kovucu Tarifi

Malzemeler:

Badem yağı

Fesleğen yağı

Itır çiçeği yağı

Hazırlanışı:

Badem yağı ile hazırlanacak bir sinek kovucu çok hafif bir karışım olacağından bebek bulunan evlerde de rahatlıkla kullanılabilir. 100 ml badem yağı, 20’şer damla fesleğen yağı ve ıtır çiçeği yağı iyice karıştırılarak vücuda sürülür. 

Sirke doğal bir sinek kovucudur. Bir bardak sirke her odada cam kenarına konulur. Sirkenin kokusundan dolayı sinekler içeri girmez. 

Sineklerin sevmediği bitkilerden birisi fesleğendir. 

Özellikle yaz aylarında evde yetiştirilecek 1-2 saksı fesleğen sineklerin içeri girmemesini sağlar. 

Mutfaktaki sinekleri kovmak için limon, portakal ya da elmaya 30-40 tane karanfil saplanır ve mutfağın bir köşesine konur. Bu sinekleri kovmada çok etkili bir yoldur.

Ayrıca bu yöntem mutfağın hoş kokmasını da sağlar. 

Bir cam kavanozun içine 1 su bardağı elma sirkesi ve bir tutam lavanta, kekik, nane, biberiye, adaçayı konur. Kavanozun kapağı kapatılır ve 10 gün boyunca her gün çalkalanır. 10 günün sonunda otlar süzülür. Sirke yarım bardak su ile sulandırılarak cilde sürülür.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.