Ev Yapımı Boğaz Pastili

0
733

Boğaz, enfeksiyon ve ağrılarda şifa niyetine küçük çaplı bir sakinleştiriciye ihtiyaç duyar. Bu sakinleştiriciler boğaza rahatlık ve ferahlık verir. Hele bu sakinleştiriciler şeker kıvamındaki pastiller ise ağızda yuvarlanması ayrı bir keyif verir.

Fakat ilaç kullanmayı sevmeyen, sağlık sebebiyle kullanamayan, hamile olan veya hamile kalmaya çalışan, emziren kişiler katkı maddeli pastil kullanamazlar.

Pastille ilgili M.Ö. 1000 yıllarına kadar uzanan araştırma yaparsak; bal bazlı pastillerin şifalı ot, baharatlar ve narenciyelerle harmanlanarak tatlandırıldığı bilgisine ulaşırız.

Peki, bu zorlu kış mevsimde kendi markanızla bir boğaz pastili yaratmaya ne dersiniz?
Bu formülleri deneme-yanılma yöntemiyle kendi mutfağımızda yapmak mümkündür.

Tıpta şeker yerine bal kullanmak şeker hastaları tarafından da kabul gören sağlıklı bir gerçektir. İçeriğine hakim olarak ne tükettiğinizi bilmek sizi mutlu edecektir.

Ve gelelim ev yapımı pastilimizin tarifine

Malzemeler

 • 2-3 cm uzunluğunda taze Zencefil kökü

Zencefil tıbbi ilaçlarda boğaz ağrılarına etki ettiği için hammadde kullanılmaktadır. Boğazda iltihabı önler, rahatlama sağlar. Bakterilere karşı etkisi de büyüktür.

 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı bal
 • 1 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi

Dünya üzerinde bal arılarına, bal ve içindeki bileşenlere saygı büyüktür. Yararları ise saymakla bitmez. Boğaz ağrısını dindirir ve öksürüğün kesilmesini sağlar.

Limon kabuğu rendesi gripli bir vücuda rahatlama sağlayan doğal yağlar içerir. Limon kabuğundaki besin oranı limonun kendisinden çok daha güçlüdür.

 • Pudra şekeri

Yapılışı

 1. Zencefil kökünün kabuklarını soyun ve havanda tokmakla ezin.
 2. Küçük bir tencereye ezdiğiniz zencefil karışımını koyun ve üzerine 1 bardak suyu ekleyin.
 3. Ocağa koyun ve kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve 5 dakika daha kaynamaya bırakın. Güçlü bir zencefil kokusu almaya başladığınızda, ocaktan alın.
 4. Kaynamış malzemeyi süzün. Süzgüde kalan parçaları atabilirsiniz.
 5. Bir tavada zencefil özü ile 1 su bardağı balı karıştırın.
 6. Bu karışıma 1 yemek kaşığı limon kabuğu rendesini ekleyerek tekrar kısık ateşte kontrollü olarak 3 saat boyunca kaynatın.
 7. Şurup yoğun bir kıvam aldığında yağlı kâğıt üzerine döktüğünüz pudra şekerinde parmağınızla delikler, kraterler açın.
 8. Bu deliklerin içine tatlı kaşığı kullanarak karışımlarınızı dökün.
 9. Üzerine de pudra şekeri serperek buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra pastilleri pudra şekerinden çıkararak cam bir kaba alabilirsiniz.
 • Eğer boğaz ağrınız 3 günden uzun sürerse, doktorunuzu ziyaret edin.
 • Pastiller boğaz ağrısını giderir fakat gargara, ılık ve yatıştırıcı çaylar da boğaz için birebirdir.
 • Sade bal yerine, safran ile aşılanmış bal da kullanabilir. Ayrıca tavaya bal ile birlikte bir tutam safran konulabilir. Safran; soğuk algınlığı, grip ve öksürüğe karşı etkili yağlar içerir.
 • Zencefil özü yerine tarçın, papatya ve karanfil vb. bitkiler de kullanabilirsiniz.

Afiyet Bal Şeker Olsun!

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.