Ana Sayfa Güzellik Cilt Bakımı Erkeklere Özel Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır

Erkeklere Özel Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır

0
Erkeklere Özel Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır

Erkeklere Özel Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır

Son zamanlarda en az bayanlar kadar erkekler de ciltleri için neler yapılması gerektiğini öğrenme ihtiyacı duyuyorlar çünkü toplumumuzda kendine bakan erkek sayısı git gide artmaktadır. Sadece giyimde değil ama vücut olarak da gerek spor gerekse cilt için yapılması gerekenleri yapmaya başladılar.

Yazdık yazdık hep bayanlara yazdık ama hiç erkekler için cilt bakımından bahsetmedik. Hemen belirtmeliyiz ki erkeklere özel cilt bakım ürünleri de var, erkeklere özel cilt maskesi de var arkadaşlar. Bizler daha çok bayanlar cilt bakımı ile ilgilendikleri için erkekler için doğal cilt bakımı hakkında pek bilgi yazmadık.

Sonunda dedik ki bayanlar hep güzel hep bakımlı ama erkekleri görüyoruz bayanların yanında sönük kalıyorlar ve kendilerine hiç bakmıyorlar. Bizde bu amaçla erkekler içinde bir şeyler yazalım istedik.

Günlük bakım nasıl olmalıdır

Erkeklerin her gün tıraş olmaları, bir bakıma ciltlerindeki ölü deri tabakasının temizlenmesini sağlar. Hücre oluşumu ve cildin yenilenmesini canlandırır. Ancak yüzlerinin üst kısmındaki deri tabakası soyulmadığı için zamanla sertleşerek matlaşır. Bu nedenle yüzün tıraş olmayan bölgelerinde (alın, göz kenarları ve yanak üstü) Meyve asitleri (AHA) içeren ürünler kullanılması, cildin tazeliği korur, canlandırır.

Normal ciltler için

1 su bardağı kaynatılmış ılık su içine bir tutam ıhlamur atın. Çünkü ıhlamurun yatıştırıcı etkisi var. Bardağın üstünü kapatın. 3 dakika bekleyin. Karışımı süzgeçten geçirip bir cam kaba alın.

Buzdolabınızda dursun. İstediğiniz zaman tonik olarak kullanın.

Aynı şekilde üstteki ıhlamur-su karışımına, 3-4 tane karanfil ve çay kaşığı tarçın ekleyerek de yeni bir tonik yapabilirsiniz.

Nemlendirici

Aslında en iyi nemlendirici, içme suyu. Günün her saatinde istediğiniz sıklıkta yüzünüze sürebilirsiniz. Ayrıca meyveler çok iyi nemlendirici görevi görüyor. Kayısı ve şeftaliyi püre olarak yüzünüze sürebilirsiniz. Çok iyi nem verir.

En güzel nemlendirici ise kavun. Kavunu ezip püre haline getirdikten sonra 5-10 dakika yüzünüzde bekletin. Sonra içme suyuyla yıkayın.

Yağlı ciltler için

1 su bardağı kaynatılmış ılık su içine bir çay kaşığı kekik atın. Bardağın üstünü kapatın. 3 dakika bekleyin. Karışımı, süzgeçten geçirip bir cam kaba alın.

Buzdolabınızda dursun. İstediğiniz zaman tonik olarak kullanın.

Göz Maskesi

Gözlerin çevresine süt kreması sürün. 5 dakika bekletin ve ıhlamurlu toniğinizle ya da içme suyuyla silin.

Karışık başka tavsiyeler

Bir kaşık ekmek mayası

1 kaşık içme suyu

Karıştırıp (göz çevreniz dışında) yüzünüze sürün. 5 dakika beklettikten sonra içme suyuyla yıkayın. Bu maskeyi herkes cilt bakımı için uygulayabilir.

Bir avokado

Avokadoyu, 1 hafta oda sıcaklığında bekletin. Böylece olgun hale gelecektir. Ezerek püre yapacağınız 1 avokadoyu yüzünüze maske yapın. 10 dakika beklettikten sonra içme suyuyla yıkayın.

1 çorba kaşığı kepek unu

1 çorba kaşığı kepek ununu birkaç damla içme suyu ile karıştırıp, Yüzünüzde 5 dakika bekletip içme suyuyla yıkayın. Zararsız, alerjisiz bir peeling etkisi yapıyor. Kepek unu, minik kırışıklıklara, ölü hücrelere karşı çok etkili.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.