Eğitim Fakültesi mezunları öğretmen olabilse de farklı bölümlerden mezun olanlar da öğretmenlik yapabilir.

Bunun için 4 yıllık bir lisans programını tamamlamak ve ardından pedagojik formasyon eğitimi almak şarttır.

Formasyon eğitimi 2 dönemden oluşur.

Bir yıl veya iki yıl süren bir dizi eğitim bilimleri ve öğretmenlik temel becerileri öğrenme sürecidir.

Eğitim Fakültelerinde öğretmen adaylarına gösterilen; Eğitim Bilimleri, derslerinin yoğun bir program ile alınmasına “Pedagoljik Formasyon”eğitimi denir. Bu eğitimi tamamlayanlar öğretmen olabilir.

 

Ebeler Nasıl Öğretmen Olabilir?

4 yıllık bir lisans programının ebelik bölümünü tamamlanmalıdır. Ardından pedagojik formasyon eğitimi veren bir üniversiteye formasyon eğitimi almak için başvurulmalıdır. Formasyonu tamamladıktan sonra KPSS öğretmenlik sınavına girerek atanmak için yeterli puanı alınmalıdır. Pedagojik formasyon eğitimini almış ebelik mezunları KPSS öğretmenlik sınavından 75 ve üzeri puan alıp Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlik kadrolarına atanabilir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımları ile ilgili her yıl duyuru yapar. Bu duyurularda o yıl için ne kadar öğretmen alınacağı ve hangi bölümlerden kaçar öğretmen istihdam edileceği bildirilir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olma şartları arasında, formasyon eğitimi alma zorunluluğu vardır. Buna göre lisans mezunu olanlar formasyon eğitimi alırlarsa öğretmenliğe başvuru yapabilirler. Buna göre Ebelik bölümü mezunu bir sağlık çalışanı formasyon eğitimini de tamamlayarak isterse öğretmen olabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanları İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Dersler İlişkin çizelgesi bulunmaktadır.  Bu çizelgeye göre Ebelik bölümü mezunları sağlık meslek liselerinde aylık okutacağı ders karşılığı olan bölümler verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’na göre ebeler de öğretmen olabilir.

Ebeler hangi okullarda öğretmenlik yapabilir?

Ebeler Sağlık Meslek Liseleri’nde öğretmen olarak çalışabilir. Sağlık Meslek Liseleri 2006 yılında MEB’e bağlanmıştır. Böylelikle bu liselere öğretmen olarak atanmanın da yolu açılmıştır. Ebelik bölümünden mezun olup da sağlık alanında çalışmak istemeyenler yeni bir kariyer penceresi olarak öğretmenliği tercih edebilirler.

Önceki İçerikDiş Hekimliği Mezunları
Sonraki İçerikDüğüne Gelini Hazırlama Tavsiyeleri
Geçmiş, Şimdi, Gelecek, Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Hayatımızın Kıymetini Bilelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.