Olağanüstü ve muazzam güzelliklere sahip doğanın harikalarını saymakla bitmez. Avustralya’dan tutun Afrikaya, Güney Amerika’dan tutun Asya ve Avrupa’ya dünyanın her kıtasında ve ülkesinde doğa harikaları gün yüzüne çıkıyor. Bunlardan bazıları ise tam manasıyla bizleri bir yerlere alıp götüren güzelliklere sahip. Bu yüzden hem koruma altındalar hem de Dünya Mirasları arasındalar. Unecsco’nun koruması altında olan bu doğa harikalarından 10 tanesini sizlerle bu videda paylaştık.

 

Dünyanın Az Bilinen 10 Doğa Harikası

10-EREBUS DAĞI’NIN BUZ KALELERİ: 1972 yılından beri gözlem altında olan dağın
tepesindeki buzdan kuleler, volkanik aktiviteden kaynaklanan buhar sonucu şekillenmiştir.
9-PLİTVİCE GÖLLERİ: Hırvatistan’da yer alan bu göl ve şelaleler topluluğu, yeşil ve mavinin uyum içerisinde bulunduğu muazzam yerlerden biridir.
8-KRUBERA MAĞARASI: 2.191 metre derinliğe sahip bu mağara, Abhazya’da bulunmakta ve dünyanın en derin mağarası olarak bilinmektedir.
7-WULINGYUAN KANYONU: Sütunlu yapısıyla dikkat çeken bu kayalıklar, 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bir kaya oluşumudur.
6-ÇİÇEK VADİSİ: Binlerce çiçek türünü bünyesinde barındıran bu harika vadi, Hindistan’da yer alan bir ulusal parktır.
5-KASHA – KATUWE ÇADIR KAYALARI: 7 milyon yıl önce volkanik patlamalar sonucu
ortaya çıktığı düşünülen bu kayalıklar, New Mexico’da yer almaktadır.
4-MAVİ ÇUKUR: Büyüleyici güzelliğe ve 145 metre derinliğe sahip olması ile dikkat çeken bu mavi çukur, Belize’de yer almaktadır.
3-UÇAN GEYSER: Suda çözünmüş minerallerden oluşan bu rengarenk doğa harikası geyser, ABD’nin Nevada eyaletindeki Kara Kaya Çölü’nde yer almaktadır.
2-YELLOWSTONE YANARDAĞI: Dünyanın sıcak su kaynağının neredeyse yarısının
bulunduğu ve gayzerleri ile tanınan bu renkli volkan, ABD’de de yer almaktadır.
1-SİGİRİYA ASLAN KAYASI: Sri Lanka’nın Sigiriya şehrinde yer alan Aslan Kayası, şekilli yapısı ve büyüleyici görüntüsü ile tam bir doğa harikası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.