Doğum Kontrol Hapı Kullananlar

0
396
Doğum Kontrol Hapı Kullananlar

 

Doğum kontrol hapı kullananlar bu haberi mutlaka okuyun!

 

Doğum kontrol haplarının bilinçsiz kullanılması meme kanserine neden oluyor. Meme kanseri nedir? Meme kanseri nasıl tedavi edilir? Meme kanseri nasıl teşhis edilir? Meme kanserinden nasıl korunulur? Meme kanseri neden olur?

 

Uzmanlar, kilolu, erken adet görmeye başlayan, ışın tedavisi gören kadınların, uzun süre doğum kontrol hapı kullananların ve menopoz ilaçları alanların meme kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğunu söylüyor.

Meme kanserinin tarama programlarıyla erken teşhis konulduğunda tamamen kurtulunabilecek bir kanser türü olduğuna işaret eden Koyuncu, “Türkiye’de 9 kadından biri meme kanseri riski taşıyor. Meme kanserlerinin yüzde 10-15’i ailesel geçiş göstermekte. Birinci derece akrabalarında meme kanseri olanlarda mamografi çekilme yaşı 35’e inmektedir. Birinci derece akrabasından iki kişide meme kanseri görülen kadınların meme kanseri riski 3 kat artıyor.” ifadelerini kullandı.

 

KİLOLU, ERKEN ADET GÖRMEYE BAŞLAYAN, IŞIN TEDAVİSİ ALAN KADINLARDA RİSK YÜKSEK
Koyuncu, meme kanserinin daha çok elllili yaşlardan sonra görüldüğüne dikkati çekerek, erken adet görmeye başlayan, geç adetten kesilen, hiç çocuk doğurmayan ya da 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan, kilolu, ışın tedavisi alan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara oranla fazla olduğunu aktardı.

 

UZUN SÜRE DOĞUM KONTROL VE MENOPOZ İLAÇLARI KULLANANLARDA DA RİSK VAR
Uzun süre doğum kontrol hapı ve menopoz ilaçları kullananların da meme kanserine yakalanma olasılığının fazla olduğunu ifade eden Koyuncu, spor yapanlarda, organik ürünlerle beslenenlerde ve 16 aydan fazla emzirenlerde ise meme kanserinin daha az görüldüğüne dikkati çekti.

 

HİÇBİR BELİRTİSİ YOKKEN TESPİT EDİLEBİLİR
Koyuncu, meme kanserinin taranabilir bir kanser türü olduğunu vurgulayarak, “Hiçbir belirtisi yokken tespit edilip çok basit cerrahi girişimlerle tedavi edilebilir. Düzenli doktor muayenesi, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi dediğimiz meme filminin çekilmesi önemlidir. Ayrıca her kadın 20 yaşından sonra 3 yılda bir mamografi çekilmesi meme kanserlerinden ölümleri azaltmakta.” açıklamasında bulundu.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.