Doğru Fondöten Seçimi ve Kullanımı

0
238

Kadınların hayatında makyaj malzemelerinden en önemlilerinden olan Fondöten, yüzümüze yapılan her türlü kapatma tekniğinde, kızarıklıklar, yara kapatma, cilt lekeleri, morluklar veya tonaj farklılıklarını kapatmak için ciltte makyaj öncesi pürüzsüz bir zemin hazırlamak için kullanılır.

Kadinlarnette.com olarak bu değerli makyaj malzemesi nasıl kullanılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir, hangi aşamaları takip etmek gerekir ufakta olsa bir değinme yapmak istiyoruz.

Makyaja başlarken çeşitleri olan fondötenlerden, likit, krem, köpük veya stick ürünlerinden biri yüzümüzde kusursuz bir baz oluşturmak için ideal ürünlerdir. Sünger veya parmak uçlarıyla uygulanan bu ürün kişinin cilt rengine göre uyumlu olması, ürün seçiminde bu renklerin tercih esnasında deneyerek alınması ve deneme uygulamasının en uygun olan çene veya boyun bölgelerinde yapacağınız testlerle gün ışığındaki yansıması ile en doğru kararı vermiş olacaksınız.

Doğru Fondöten Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır

Fondöteni parmak uçları, sünger veya fırça yardımıyla da kullanabileceğiniz makyaj başlangıcında fırça ucuna yeterli miktarda koyacağınız fondöteni yatay hareketlerle cilde yedirilmesi gereklidir. Fondötenin fazla miktarda kullanımı kullanılan amacı karşılamayacağı ve kusurları kapatmayacağı gibi istenmeyen çizgilerinde oluşmasına neden olabilir. İdeal bir ürünle yeterli miktarda kullanım en sağlıklı sonucu verecektir. Yüze doğru bir şekilde yapılan uygulama sonrası boyun ve dekolte bölgesi unutulmamalıdır., bu bölgeler için çok daha az miktarda fondöten uygulaması yapabilirsiniz. Yapılacak bu basit uygulama ile sadece yüz bölgesine yapılan uygulama ile oluşacak olan maske görünümünün engellenmesini sağlar. 

Bir çok markada farklı tonlarda fondöten mevcuttur, Direk cilde temas eden bu üründe özellikle hassas cilt tiplerine sahip olan kişiler ürün seçiminde çok seçici olmaları gerekmektedir.

Fondöten sürmenin farklı yöntemlerinden bahsetmiş olsakta en ideal yol fırça yardımıyla yapılan uygulamalardır. Bu durumda doğru fırça seçme konusunda oldukça dikkat etmek gerekiyor. Uygulamanın yüzünüzün her noktasına eşit miktarda uygulanabilmesi için kullanacağınız fırçanın büyük ve yumuşak kıllı olması önerilir. Uç kısımları beyaz olan bu fırçalar fondöten rengini net olarak görmenizi sağlar. 

Kaliteli, cilt yapısı ile uyumlu, dermatolojik açıdan test edilmiş, kapatıcı özelliğine sahip, doğal ve hafif görünümlü fondötenler en doğru seçim olacaktır. Maske görünümünü engellemenin bir diğer yolu ise, yüz kısmının kenar kısımlarına az ve orta kısımlarına daha çok ürün uygulamaktır.

Uygun Fondöten Nasıl Seçilmelidir

 Fondöten uygulamasından önce sağlıklı ve kusursuz görünen bir cilt için yüzün iyi bir şekilde nemlendirilmesi gerekmektedir. Doğru makyaj yapma aşamasından ilki yüz ve göz altı bölgelerinin ayrı ayrı nemlendirilmesi gerekmektedir. Kullanılacak olan fondöten güneş koruyucu faktörlü olarak seçilirse tekrardan koruyucu kullanmaya gerek kalmayacaktır. Fondöten makyaj öncesinde faz oluşturmakla kalmaz aynı zamanda yapılan makyajın kalıcı olmasınıda sağlar. En iyi fondöten uygulaması nemlendirilmiş cilde uygulama yapmaktır. Yağlı bir cilde sahip olan kişiler baz öncesinde yağ dengeleyici kullanmaları daha sağlıklı olacaktır. 

Fondöten uygulamasında sünger tercih edenler için önerilen kullanım şekli it çek hareketidir. Aynı zamanda uygulaması öncesi süngerin nemlendirilmesi gerekmektedir, nemli kullanılan sünger fondötenin kapatıcılık etkisini arttıracaktır.

Fondöten kullandıktan sonra cilde sabitleme yapılması gerekiyorsa fırça veya sünger yardımı ile pudra sürülebilir. 

Cildin makyaj sonrası temizliği gayet ciddi bir olaydır. Bütün gün nefes alamayan cildiniz gece yatmadan önce muhakkak cildinizin tipine uygun bir temizleme ürünü ile temizlenmesi ve yine ardından cilt tipine uygun toniklerle cildinizin canlandırılması gerekmektedir, hemen arkasından kullanılacak olan gece nemlendiricisi ile cilt ihtiyacı olan neme sahip olacaktır ve sabaha kadar onarım etkisi görür.

Ertesi sabah tekrardan temizlenen cildinize makyaj öncesi gündüz nemlendiricisi sürmek zorunludur, kurumuş bir cilde uygulanacak olan fondöten pul pul dökülecek ve hiç istemediğiniz bir görüntüye sahip olmasına neden olacaktır.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.