Dış Mekan Aydınlatmasını Nasıl Yapmalıyız

0
456
Dış Mekan Aydınlatmasını Nasıl Yapmalıyız

Dış mekan aydınlatması bahçenin güvenliğini artırmak ve gece ortamın atmosferini değiştirmek için kullanılan popüler bir yöntemdir. Bu metot şehirde yaşayanlar yeterli alana sahip olmadıkları için şehrin çevresinde ikamet edenler tarafından daha çok kullanılır. Dış mekan aydınlatması yapmak daha önce hiç yapmamış olanlar için zor ve ince bir iş gibi gözükse de imkansız değildir. Aşağıdaki adımları izleyerek siz de dış mekan aydınlatması yapabilirsiniz.

 

 1. Öncelikle evinizin elektriğini ana şalterden kapatmalısınız.
 2. Bahçenizde veya genel olarak evinizin dışında kullanacağınız dış mekan aydınlatma elemanlarının ve transformatörlerin yerlerini belirleyin. Transformatörler genelde bir prize takıldığı için evinizin dışındaki prizleri arayın. Evinizin yapısına göre seçeceğiniz tahta gibi bir malzemeyi duvara vidalayın ve transformatörü bu tahtaya asın fakat bütün kablo işlemleri bitene katar çalıştırmayın.
 3. Bir hendek açma aleti kullanarak aydınlatma ünitelerinin kazılacağı yerlerde çukur açın. Bu işi kazma – kürekle de yapabilirsiniz. Toprak zamanla aşınacağı için ne kadar derin hendekler kazarsanız o kadar iyi olur.
 4. Transformatör ile hendekler arasına ana hattı döşeyin. İlerde yapmak isteyebileceğiniz değişiklikler için ana hattınızın nereden geçtiğini hatırlatacak küçük bayraklarla hattı işaretleyebilirsiniz.
 5. Aydınlatma elemanlarını kurun. Aldığınız küçük dönüştürücü kutuları yardımıyla lamba kabloları ile ana hattı birbirine bağlayın.
 6. Ana hat ile transformatör arasındaki bağlantıyı yapın. Daha sonra transformatörü dışarıda bulunan prizinize takıp çalıştırabilirsiniz. Lambalarınız düzgün bir şekilde yanıp yanmadığını kontrol edin. Eğer çalışmıyorlarsa sorun transformatörünüzde, ana hattınızda ya da lambalarında olabilir.
 7. Kazdığınız hendekleri tekrar toprakla doldurun. Eğer önceden bölgede çim vardıysa buraya çim ekip tekrar büyütebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler:

 • Bahçenizi, yoldan geçenleri rahatsız etmemesi ya da gece uykunuzu engellememesi için gereğinden fazla aydınlatmamaya özen gösterin.
 • Eğer evinizle uyum içinde olan bir aydınlatma sistemi istiyorsanız, bahçeniz için dış mekan aydınlatma elemanları seçerken evinizin dış görünüşünü ve bahçenizin dekorasyonunu göz önünde bulundurmalısınız.
 • Eğer dış mekan aydınlatmasını gece boyu kullanacaksanız kesinlikle enerji tasarruflu ampuller kullanmalısınız.
 • Dış mekan aydınlatma üniteleri gündüz de bahçenizde bulunacağı için evinize daha uyumlu parçalar seçmeye dikkat edin.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.